Spørsmål og svar

Er jeg fortsatt diagnosert med angst og depresjon?

Gutt, 16

Hei, jeg gikk på bup i 8mnd. Etter 6mnd ble jeg dianosert med angst og depresjon, sluttet etter 2 mnd. Grunnet det gjøre alt verre for meg, gikk inn der glad og verden fin. Og når jeg gikk ut, så var verden så mørk. Men, er jeg fortsatt diagnosert med angst og depresjon. Eller åssen funker det?

Svar

Kjære gutt 16 år

Diagnoser som blir satt ved BUP er beskrivelser på tilstanden din som er gjeldende for den perioden som du er i kontakt der. Behandler ved BUP gjør vurderinger underveis og det settes diagnoser for å kunne beskrive tilstandsbildet og finne frem til rett behandlingsretning for pasienten. Diagnoser som angst og depresjon er mer som "ferskvare" og regnes som gjeldende i perioden en er under behandling, men kan også vedvare dersom en velger å avslutte behandlingen før en kjenner seg symptomfri.  

Dersom du har symptomer på angst og depresjon fortsatt, så kan det tenkes at du fortsatt er plaget og er i behov av hjelp. 

Du kan ta kontakt med helsesykepleier på skolen din eller Helsestasjon for ungdom. De kan tilby støttesamtaler over tid. Sammen kan dere finne mer ut av hva du strever med og det vil vurderes om du er i behov av mer spesialisert hjelp, som eksempelvis fra Psykisk helsetjeneste i kommunen eller fra BUP. 

Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der. 

Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 24.5.2020

Oppdatert: 24.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål