Jeg tror kanskje at jeg har symptomer på OCD.
Jente, 17
Hei, Jeg tror kanskje at jeg har symptomer på OCD, men siden jeg kan være i en offentlig treningshall, full av svette, støv/møkk og andre bakterier opp til fem ganger i uka uten å tenke over det, så er jeg veldig usikker. Det er bare hjemme jeg føler på det og er veldig nøye på at alle har vasket hendene sine før de tar på mat eller på meg og er også ekstremt oppmerksom på om de hoster inn i albuen slik at jeg ikke kan få det på meg på noen måte. I tillegg har jeg enkelte ting som jeg føler at må skje. Om feks ost- jeg kan ikke spise kantene på osten- om jeg får en skive med det så må jeg rive av kantene før jeg klarer å spise den, og jeg får nesten litt angst om noen har føttene sine på tingene mine. Jeg blir helt stresser og føler meg dårlig om feks søsteren min sitter barbeint med beina opp i sofaen min, eller om hun har på seg sko inne på rommet mitt. I tillegg så henger jeg meg opp i enkelte ting som jrg ikke føler er normalt å tenke over som feks pustemåten til noen. Hilsen j/17
Svar
Kjære jente 17 år
Jeg forstår at det blir strevsomt for deg når du må passe på og holde styr på alt dette rundt deg.
Det kan være fint for deg å snakke med noen om hvordan du har det. Du kan oppsøke Helsestasjon for ungdom. De har åpent nå i sommerferien, og sammen kan dere kartlegge symptombildet ditt nærmere og finne ut av hva som kan hjelpe for deg nå og fremover. Dersom det er økt bekymring for OCD, så vil det vurderes om du skal videre til Psykisk helsetjeneste i kommunen eller om det bør sendes en henvisning til BUP for utredning og behandling.
Det kan i tillegg være fint for deg å snakke med foreldrene dine om hvordan du har det. Forhåpentlig så kan de være ekstra gode omsorgspersoner for deg og gi deg den støtten, tryggheten og kjærligheten som du trenger nå.
Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der. Se også mer om tvangslidelser her: https://www.kognitiv.no/psykisk-helse/ulike-lidelser/angstlidelser/tvangslidelse/ og https://www.ananke.no
Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 10.7.2020
Oppdatert: 10.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


