Spørsmål og svar

Jeg har angst for blodprøver og blod, sprøyter inn på skrått. Hva gjør jeg?

Jente, 13

Hei! Jeg er en helt vanlig jente men har en type «angst» for blodprøver og blod. Spesielt det å få en nål inn i armen på skrått. Ganske merkelig men det er mye verre enn for eksempel vaksine selvom det heller ikke er noe gøy. Jeg har alltid hatet blod men i fjor vinter tok jeg min første blodprøve. Det gikk ikke som planlagt, blodet kom ikke og jeg ble stukket mange ganger. Det var rett før jeg ble bevisstløs og klarte ikke gå uten hjelp hjem fra legekontoret. Jeg vet veldig godt at blodprøver ikke er noe farlig men det hjelper ikke noe på angsten min. Legene sier jo at man bare burde ta blodprøver oftere enn vanlig for å overvinne angsten men det kommer jeg aldri til å gjøre. Jeg lurer på om det finnes noen teknikker for å gjøre angsten litt «svakere» uten å ta blodprøve?

Svar

Hei, jente på 13 år!

Forstår godt at du syntes at det var en ekkel opplevelse sist du var på legekontoret og at du gruer deg for å gjøre det igjen.

Dersom man er veldig redd for blod/blodprøver og/eller sprøyter kan det hende man har det vi kaller blod- og sprøytefobi. Det som skiller denne fobien fra andre fobier er at den kan føre til at blodtrykket faller brått etter at det har økt og da kan man bli svimmel og noen besvimer (du forteller at du hadde problemer med å gå og at det var rett før du ble bevisstløs, med dette forstår jeg at du holdt på å besvime).

Det er nok sant at det som fungerer er eksponering for det man er redd for (altså å utsette seg for det). Du sier at det kommer du aldri til å gjøre, men det er vel fordi du er så redd for det? Så da er det dessverre slik at nøkkelen til å bli mindre redd ligger gjerne gjennom å eksponere seg. Men samtidig så trenger du ikke å øve bare gjennom å ta blodprøven fysisk. Man kan også lese om det man er redd for, se på bilder, se på filmer. Det som også hjelper er å lære om hva som skjer i kroppen ved angst/fobier. Det finnes også spenningsøvelser man gjør med musklene for å hjelpe kroppen til å få opp blodtrykket slik at det ikke faller og man ikke blir så svimmel/uvel. Men dette må man få hjelp til gjennom noen som kan hjelpe der du er - vi kan ikke gi gode og presise nok råd om dette gjennom svar på ung.no.

Derfor er det lurt om du ber om hjelp hos fastlegen som kan henvise videre til psykolog ved behov. Dette er kanskje ikke en fobi som preger deg så mye i hverdagen men det er selvsagt ikke bra dersom man unngår eller lar være å ta en sjekk/behandling for noe man burde pga. man er så redd for sprøyter/blod. Så det kan være lurt å bli litt tryggere på dette til senere!

Ønsker deg alt godt og masse lykke til! God sommer :) 

Med vennlig hilsen psykologen 

Besvart: 18.7.2020

Oppdatert: 18.7.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål