Spørsmål og svar

Han "cummet" på meg. Er det voldtekt?

Jente, 14

Hei! Lurer på noe. I februar i fjord, altså 2019, hadde jeg en overnatting med min ex- bestevenn. Han er min halvbror's bror, så vi er ikke relatert. Vi var veldig dumme små barn og i 12 års alderen så pleide vi å kødde leke der han fingret meg mens vi byttet og jeg runket ham. vi var bare små barn og bestevenner som ikke sa det til noen. Da jeg fylte 13,1 måned senere hadde vi overnatting og jeg villle aldri gjøre det ukomf for ham og jeg var veldig konfrontasjonssky, så jeg ville ikke si ifra om jeg ikke likte fingreleken sånn dere vet det) og på den overnattingen imenst jeg "sov" som han trodde, stakk han penisen sin inn i meg men han fikk den ikke inn i det hele tatt, jeg husker at han "cummet" som er det eneste ordet jeg kommer på, på meg og gikk deretter på badet for å vaske seg. (Det var natt) jeg, da han kom opp latet som jeg voknet og sa jeg måtte på do, jeg går på do og livredd tørker meg selv "der" og legger meg igjen, jeg ble aldri gravid men er det voldtekt?

Svar

Hei jente 14 år. 

Hvis noen gjør noe seksuelt med deg uten at du vil det, er det seksuelt overgrep. Det er også et overgrep hvis noen gjør dette mot deg uten at du er i stand til å samtykke, fordi du sover. 

Det han gjorde hadde han altså ikke lov til! Du sov og gutten visste at du sov. Likevel prøvde han å få penisen inn i skjeden din. 

Det er forståelig at du ble redd. Du ble også redd for å bli gravid. Det å gå alene med tankene og følelsene om dette, mens du ventet på å få menstruasjon, må ha vært stressende og vanskelig for deg.

Det er din kropp og ditt kjønn og ingen har lov til å gjøre noe som du ikke vil!

Det kan være viktig for deg å få snakket med noen om det som skjedde. Da får du mulighet til å sette ord på tanker og følelser, og dette er en måte å bearbeide det på. Du vil få gode innspill som kan hjelpe deg videre. 

Det å snakke med noen kan også hjelpe deg med tanke på eierskap til kroppen og kjønnet ditt. Du har rett til god seksualitet med deg selv, og etterhvert en selvvalgt partner. 

Det er vanlig at barn leker seksuelle leker og utforsker hverandres kjønn. Det skal være frivillig og en skal være våken. Det er dessuten ikke så mange som liker fingring i skjeden. Den letteste måten å få orgasme på er ved stimulering av den ytre delen av klitoris. 

Du kan snakke med overgrepsmottaket. "Her kan du finne ditt nærmeste overgrepsmottak. (Du må krysse av i boksen "overgrepsmottak" under overskriften "Type tilbud".) 

Hvis det er langt til nærmeste mottak, kan du ringe legevakten 116 117 for å få vite hvor du skal dra. Du kan også dra direkte til legevakten og få hjelp der."

Selv om det er en stund siden dette skjedde kan du få hjelp her. 

Du kan snakke med en fagperson på helsestasjon for ungdom. Sjekk kommunens hjemmeside for informasjon om åpningstid og timebestilling. 

Du kan også snakke med Helsesykepleier på skolen når den starter igjen. 

Tror du at du klarer å snakke med foreldrene dine/de foresatte om dette? Det kan være at de også kan hjelpe deg med dette. 

Du er viktig og verdifull!

Snakk med en fagperson så snart du kan! 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 31.7.2020

Oppdatert: 31.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål