Spørsmål og svar

Jeg liker at han tar på meg, men det kan bli litt mye.

Jente, 16

Hei. Jeg er veldig glad i kjærsten min, og får alltid sommerfugler i magen av å være med han. Men i det siste så tror jeg han har blitt mer og mer kåt, fordi hver gang i er sammen, foreksempel hjemme hos en, så ligger vi å koser, og hvis vi ligger i skje med klær på. Da ligger han alltid å tar på rumpa mi, og noen ganger tar han hånden innenfor buksa mi, og tar på den der. Han tar også mye på puppene mine, han åpner bh min å tar på puppene mine da. Det samme gjelder med skrittet mitt, da tar han mye der, under buksa og trusa. Jeg ender ofte opp uten overdel, eller at vi gjør noe seksuelt, som fingring, suging og sex. Og det er ikke det at jeg ikke liker det fordi det gjør jeg jo, men jeg vil okke si ifra heller, for det kan bli litt mye. Han tar også en del på meg når vi er foreksempel på fest, da holder han rundt meg, og tar på hele kroppen min. Jeg vet ikke helt hva jeg skal gjøre, fordi jeg liker at han tar på meg, men det kan bli litt mye, hvertfall i offentligheten, takk for svar!

Svar

Hei jente 16 år. 

Det er fint at du liker at kjæresten tar på kroppen og kjønnet ditt. Men jeg forstår at det kan bli mye, og også dette med at han tar på hele kroppen din på fest, slik at alle ser det. Det er ikke bra!

Jeg forstår at du synes det kan være vanskelig å ta denne samtalen, men jeg tror det er det beste at du snakker med han om dette. Hvis du flytter hånden, sier nei, og avviser han bryskt, kan han tro at du ikke er glad i han. Det er noen som, gjennom fysisk nærhet, kjærtegn og seksualitet, viser hvor mye den andre betyr for en. 

Snakk med han en dag dere har god tid og ikke blir forstyrret. Du kan si at det er noe viktig du vil snakke med han om. Kanskje kan du innlede med å si noe fint, hvor glad du er i han, eller noe annet koselig? Da slapper han av og lytter. 

Så kan du si at du synes han tar for mye på kroppen din. Du kan si at det ikke er det at du ikke liker det, men at det noen ganger kan bli litt mye. Kanskje kan du foreslå at dere kan øve på å ligge i skje, uten at han tar på de erogene sonene dine (rumpe, innsiden av lår, pupper og kjønn)? Det å bare ligge tett sammen uten seksualitet, er også fint. Da kjenner en på nærhet, samhørighet og tilhørighet uten seksualitet. 

Kanskje skal det være du som tar initiativ neste gang, og at han må vente? Det kan være fint for dere begge.

Du må også snakke med han om dette med at han tar på hele kroppen din når dere er ute i offentligheten, på fest. Kanskje kan du si at det er helt greit at han holder rundt deg, klemmer deg innimellom, og kanskje kysser deg litt, men han kan ikke ta på de erogene sonene slik at andre ser det. En kan sette andre i forlegenhet. Det er faktisk ikke lov å sette andre i forlegenhet. 

Hvis du er mild, men samtidig tydelig og også ivaretakende, kan det være at han forstår dette. 

Hvis det blir veldig vanskelig å snakke om dette, kan du kanskje vise ham utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her? Da slipper du å si så mye til å begynne med. Han vil forstå at du er glad i ham, men at det kan bli for mye seksualitet noen ganger. 

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 4.8.2020

Oppdatert: 4.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål