Spørsmål og svar

Han klarer ikke å bli hard nok, eller vi ikke klarer å få penisen inn.

Jente, 18

Heisann. Kjæresten min og jeg har prøvd å ha sex ett par ganger nå. Greia er det at han enten ikke klarer å bli hard nokk eller ikke klarer å få den inn. Nå skal det sies at jeg selv aldri har hatt sex men har veldig lyst. Siden vi ikke får det til har vi gjort andre ting på hverandre. Men siden vi vil ha sex med hverandre så lurer jeg på hva vi skal gjøre. Kan det ha noe med at han må bruke kondom? Jeg går ikke på prevensjon enda. Er snakk om nesten 3 års forskjell på oss om det har noe å si.

Svar

Hei jente 18 år. 

Du beskriver et vanlig problem for mange par når de skal begynne å ha samleie. 

Det er bra at dere har gjort andre ting. Da blir dere godt kjent med hva den andre liker og nyter. 

For å penisen inn må du være kåt. Da er skjeden våt og utvidet og det blir plass til en penis. 

Husk også at skjeden ikke går rett opp, men bakover, mot ryggsiden i om lag 45 graders vinkel. 

Pass på at du ikke ubevisst strammer musklene i bekkenet. Da kan skjeden nesten lukke seg.

Det å ha god kontroll på musklene i bekkenet, kan gjøre at du klarer å slappe av i musklene, liksom «slippe musklene ned» i det penisen føres inn. Se artikkelen om ikke å få orgasme når en har samleie, avsnittet om å trene bekkenbunnsmusklene. Du skal puste sakte ut og slappe av i musklene idet penisen føres inn.

Hvis en strever eller føler på stress eller prestasjonspress er det lett at en mister kåtheten. Da blir skjeden raskt trang og tørr. Det er altså om å opprettholde seksuell tenning. 

Dette gjelder også kjæresten din. 

Hvis de seksuelle tankene forstyrres svikter ereksjonen. Tankene blokkerer lyst-signalene som går fra hjerne til penis. Da stopper tenningen og ereksjonen avtar.

Det er altså om å opprettholde seksuell tenning. Noen gjør dette ved å tenke på det de fantaserer om når de onanerer. Andre opprettholder den seksuelle tenningen ved å la seg visuelt og emosjonelt stimulere av partneren, med fokus på det de finner sexy. Mange tenner på at partneren er kåt. Det gir selvbekreftelse.

Det å sette på kondom kan gjøre at en mister fokus på seksualiteten og at ereksjonen forsvinner. Ta kondomet ut av pakken og legg det med tuppen opp. Avtal at du kan onanere ham, samtidig som du setter på kondomet. Avtal stilling på forhånd, da sparer dere tid.

Snakk sammen, les dette og artiklene og snakke om det dere leser. 

Ha det fint sammen, le litt, nyt hverandre. Etterhvert vil dere få til samleie. 

Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg/dere alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 7.8.2020

Oppdatert: 7.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål