Jeg blør så mye at jeg må ha nattbind om dagen..
Jente, 14
Hei, jente 14 her. Når jeg har mensen og sover så renner blodet bakover til rumpa så når jeg våkner så er der blod på lappen på trusa og muligens igjennom trusa hvis jeg er uheldig. Jeg blør også veldig mye og bruker mange bind om dagen. Fant ut at vanlig bind ikke var bra nok fordi det rant bakover og utenfor da jeg satt/lå i sofaen. Så nå bruker jeg nattbind om dagen også. Tampong får jeg ikke inn, det gjør kjempe vondt og den stopper bare opp. Har prøvd det flere ganger. Tips til hva jeg kan gjøre? Takk på forhånd!
Svar
Hei, og takk for at du skriver til ung.no!
Det er mange unge som blør mye når de har mensen. Da er tampong et godt hjelpemiddel. Mange opplever å ikke få tampongen helt inn akkurat som deg. Når du kjenner at den stopper i noe, er det livmorhalstappen den stopper i. Den stikker et par sentimeter ned i skjeden. Når du opplever det, skal du dra tampongen litt ut igjen, for så å vinkle den bakover eller til en av sidene, for så å skyve den inn igjen. Det gjør ingenting om tampongen bli liggende på skrå inne i skjeden, så lenge hele er innenfor skjedeåpningen.
Det går også an å bruke menskopp. Menskoppen er et flott alternativ til bind og tamponger. Menskoppen er en liten silikonkopp som sitter i skjeden. Den holder seg på plass ved vakuum og er HELT TRYGG. Blodet samles opp i koppen og du tømmer den i do/vask/dusj. Du trenger bare å tømme den 1-2 ganger i løpet av dagen (dette varierer selvfølgelig hvis du blør veldig mye), det lukter ingenting og du kjenner den heller ikke. Det går helt fint å bade med menskopp.
En menskopp kan holde i fem til ti år og trenger bare og tømmes 2-4 ganger om dagen. Menskoppen sparer miljøet, fordi man kun trenger en kopp som varer i flere år i motsetning til bind og tamponger som må byttes 4-5 ganger om dagen og som dermed skaper mye avfall. I tillegg vil man spare penger da man slipper å kjøpe bind eller tamponger hver måned.
Menskoppen koster rundt 200 kroner, kan kjøpes på nett og i apotek, og holder i fem til ti år
Når det gjelder størrelse, kommer det an på hvor mye man blør, og hvor langt ned i skjeden livmorhalsen stikker. Etter hva jeg har lest meg frem til, er det small som passer for de som ikke har født.
Mitt råd til deg er å stikke innom et apotek, og spørre de som jobber der om råd når du skal kjøpe koppen. De har kunnskap om de forskjellige koppene, og hvilken størrelse som vil passe best for deg :-)
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 15.8.2020
Oppdatert: 15.8.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
