Spørsmål og svar

Jeg blir av og til mobbet på skolen

Jente, 16

blir mobba av og til på skolen. og da pleier jeg etter skolen er ferdig å sprinte mens jeg griner hjem fra skolen. en dag regnet det hardt og tordna. jeg gikk da ut til gata midt på veien kl 3 på morgenen og skreik nei skikkelig høyt mens jeg var på knerne og hendene opp i været. er dette normalt?

Svar

Hei!

Det er leit å lese at du opplever å ha det så vanskelig at du gjør ting som kan være farlig for deg. 

Hvis du blir mobbet på skolen, uansett om det er av og til eller hele tiden, er det viktig at du snakker med en lærer eller annen voksen på skolen om det. Du har rett til å ha det bra på skolen. Hvis du sier i fra om mobbing må skolen gjøre noe med det. Dette har de en tidsfrist på. Hvis ingen gjør noe kan du si ifra til fylkesmannen som kan gå inn og be skolen om å ta tak. 

Når man har det vanskelig kan man gjøre ting man ellers ikke ville gjort. Noen ganger kan livet kjennes håpløst og vondt og man klarer ikke å tenke helt klart. Om det er normalt å være ute på natten i tordenvær og skrike kan jeg ikke si noe om. Men når du skriver at du gjorde det tenker jeg at dette var noe du gjorde fordi du hadde det så vanskelig. 

Det er kjempeviktig at du snakker med en voksen nå. Fortell foreldrene dine om hvordan du har det på skolen. Snakk med den læreren du har mest kontakt med, eller snakk med helsesykepleier. Helsesykepleier kan hjelpe deg med å ta saken opp med skolen hvis du synes det er vanskelig. 

Jeg håper dette var til hjelp for deg! 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 22.8.2020

Oppdatert: 22.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål