Spørsmål og svar

Hvordan stå imot drikkepress?

Gutt, 13

Hei jeg lurer på når jeg burde begynne å drikke. mange av vennene mine har allerede begynt og jeg synes det gir press på meg. De sier at ege teit fordi eg ikke drikker. Eg lurer på om du har noen tips til å motstå presset eller hjelpe meg for å ikke begynne. Når er det dere/du anbefaler meg til å begynne å drikke.

Svar

Hei

Generelt vil vi anbefale deg å vente så lenge som mulig før du drikker - minimum noen år til. De fleste debuter med alkohol nærmere 15-/16-årsalderen, og som ungdom bør du generelt være forsiktig med alkohol. Risikoen for skader er gjerne større desto yngre man er.

Du er ikke teit selv om du ikke drikker. Egentlig synes vi vennene dine høres litt teite ut, som prøver å presse deg til noe du ikke vil. Å tørre å stå imot press er en god karakteregenskap å ha. Husk at om du skal drikke eller ikke, ene og alene er ditt valg. Ingen andre sitt. Om vennene dine ikke kan forstå det, så er det deres problem og ikke ditt.

Du kan finne noen tips i vår artikkel om drikkepress, og i artiklene under.

Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no

Besvart: 4.9.2020

Oppdatert: 4.9.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål