Spørsmål og svar

MR funn stemmer ikke med symptomer

Jente, 15

Hei, har fått beskjed om at jeg har røket fremre korsbånd etter MR. På deres sider og mange andre står det at det gjør veldig vondt. Det er ca 5 uler siden skader. Jeg har jogget masse, også i bakke. Jeg har spilt to kamp og dømt bare en uke etter skaden. Jeg fikk ikke vite før nå at det var røket. Jeg forstår ikke hvordan dette henger sammen? Skal til ortoped om noen uker men vil ha svar raskt. Kan det være de har byttet om på bilder eller sett feil? Hverken jeg, trener eller fysioterapauten forstår at jeg uten noe smerte og full aktivitet etter kun 3 uker kan ha røket korsbåndet. Er slike feil hos aleris og sykehuset vanlig?

Svar

Hei

Det er ikke mulig for meg å si sikkert hva som har skjedd her. 

Det er selvfølgelig ikke umulig at resultatene har blitt byttet om, men det er veldig usannsynlig for alt dette går i et elektronisk system knyttet til ditt unike fødselsnummer. 

Jeg vil tippe at korsbåndet enten har en delvis ruptur, som du ikke trenger å bekymre deg mye over hvis det ikke gir noen symptomer. Eller at MR-bildet er tolket feil. Et MR-svar er ikke som en test som er positiv eller negativ. Å lese av MR er kjempe vanskelig og er en del av en egen spesialitet for leger som heter radiologi. Siden MR er et slags fotografi kan det også oppstå feil i selve bildet, akkurat som når du tar et fotografi med mobilen. Noen ganger kan ting se dradd ut eller merkelig uten at det er det i virkeligheten.

Håper det var oppklarende. Lykke til hos ortopeden!

Mvh
Legen

Besvart: 24.10.2020

Oppdatert: 24.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål