Vg3. Usikker på om jeg klarer å gjennomføre. Spesielt norsk gjør meg kvalm.
Jente, 18
Jeg er usikker på om jeg klarer å gjennomføre dette skoleåret, noe som er kjipt ettersom dette er mitt siste år på vgs. Jeg sliter psykisk og står i en vanskelig situasjon hjemme med foreldre som er separert og mye dumt rundt det. dDette går veldig ut over skolearbeidet mitt og jeg synes det er vanskelig å gå på skolen. Jeg går ned i karakter i noen fag, og sliter spesielt med norsk for tiden. Jeg blir kvalm av tanken på å jobbe med norsk innlevering og alt som har med skole å gjøre. Er det lurt å ta norsk som privatist? Trenger jeg norsk for å kunne studere? Jeg vet ikke hvordan jeg skal klare meg lenger, jeg kjenner meg helt hjelpesløs.
Svar
Hei
Så fint at du tar kontakt. Det er mange som mister motivasjonen i løpet av videregående, så du er ikke alene om å føle det slik. Mange opplever årene på videregående som tøffe, og når du i tillegg sliter psykisk og har det vanskelig hjemme, er det ikke rart at du mister motivasjonen.
Du skriver ikke noe om du har noen å snakke med, men jeg håper det. En helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom kan hjelpe deg med å sette ord på hva du tenker og føler, og lære deg strategier som gjør at du klarer å fullføre de siste månedene selv om det er tøft.
Selv om det ikke virker sånn nå, er du så nærme målet! Du må ha norsk for å kunne studere videre, men det holder at du består. Karakterer er bare karakterer, det definerer ikke hvem du er som person! Det er mange yrker du kan velge videre hvor karakterer ikke spiller noen rolle, så lenge du består. Du har også rett på det som heter tilpasset opplæring. Det vil si at undervisningen skal gjøres slik at du lærer mest mulig. Åpenhet med lærer er derfor viktig. Hvis ikke vet ikke han eller hun hvordan de skal hjelpe deg best mulig. Kanskje du kan vise kunnskap i norsk på en annen måte fremover feks.
Det er en mulighet at du kan ta norsk som privatist, men det er minst like mye jobb å lese seg gjennom alt på egenhånd, og det krever en høy grad av selvstendighet, så det er ikke noe vi anbefaler elever som har rett til å følge undervisning.
Jeg håper dette var til hjelp og at det løser seg for deg. Legger ved noen artikler du kan lese. Lykke til! 
Vennlig hilsen PP-rådgiver, i samarbeid med ung.no
Besvart: 9.11.2020
Oppdatert: 9.11.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

