Spørsmål og svar

Fristet til å prøve junior litt på en jente. Er dette lov?

Gutt, 14

jeg ser porno vær dag å jeg har blitt veldig fristet til å prøve junior litt på en jente. er dette lov?

Svar

Hei!

Det er noen som kan få lyst til å ha seksualitet og samleie med en annen etter at de har sett porno. 

I den alderen du er i nå lages det masse hormoner og det er lett å bli kåt. Noen ungdommer beskriver at det er som om en er konstant kåt. En tenker på sex hele tiden. Det kan ta litt tid før en føler en har mer kontroll. Det hjelper å onanere til orgasme. Da går kåtheten over for en stund. 

Det er sånn at vi har noen lover i Norge som regulerer dette med seksualitet. En av lovene sier noe om seksuell lavalder.

Den seksuelle lavalder er 16 år. Vi har denne loven for å beskytte barn og unge ungdommer mot overgrep fra de som er 16 år, eldre enn dette, og også voksne. 

Vi har også denne loven for å beskytte barn og unge ungdommer mot å ha seksualitet med en annen før de er klare for det fysisk/kroppslig og også tankemessig/psykisk. 

Kanskje skal du bruke tiden framover til å gi kroppen din mulighet til å bli mer utviklet? 

Kanskje skal du også bruke tiden framover til å gi deg selv mulighet til å bli eldre og mer moden tankemessig sett? 

Du kan snakke med Helsesykepleier på skolen. 

Du kan snakke med en fagperson på helsestasjon for ungdom. Sjekk kommunens hjemmeside for informasjon om åpningstid og eventuell timebestilling. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 21.11.2020

Oppdatert: 21.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål