Jente, 13 år: Hvordan kan jeg få bedre karakterer?
Jente, 13
Hei, jeg lurer på hvordan kan jeg forbedre karakterene mine? Jeg sliter veldig med å greie å få kanskje en 6 selvom jeg øver skikkelig mye. I norsk er gjennom snittet mitt kanskje 4, jeg fikk 3 i leserinnlegget mitt til fagdagen av norsk det er så dårlig. Norsk læreren min motiverer meg heller ikke at jeg kan greie å få en bedre karakter, jeg føler at han bare sier det som er dårlig, men ikke det som er bra. Vi har ikke fått karakterene tilbake fra krle prøven g samfunnsfag prøven, men jeg er ganske sikker på at de blir en 4 eller 5. Har du noe tips sånn kan funke. Ps: jeg skal egentlig øve til en naturfagsprøve, men jeg er ikke så motivert til å øve, til og med har jeg fagdag i engelsk.
Svar
Hei!
Det er viktig å ikke stresse alt for mye med karakterene, særlig ikke i begynnelsen av ungdomsskolen. Å få gode karakterer henger gjerne sammen med å lære seg litt og litt i et fag, og det betyr at disse karakterene kanskje ikke kommer før i 10. klasse.
I 8.klasse kan det være lurt å ha fokus på hvilke fag som er spennende, hvilke arbeidsformer og studieteknikker som passer best, og å få gode tilbakemeldinger fra lærerne. Da vet vi mer om hva vi skal satse på.
Norsklæreren og alle andre lærere skal fortelle dere elever hva dere kan og får til. Deretter skal de fortelle hva dere skal jobbe videre med, og tipse om hvordan. Dette kalles "framovermelding", og det har alle elever rett på, helst på hver eneste innlevering.
Mange fag er slik at de tar for seg samfunnsfaglige temaer. Det kan derfor være lurt å følge litt med på nyheter (NRK har nyheter for unge, for eksempel), og å danne deg meninger om ting. Dette kan være temaer som demokrati, miljøarbeid, klimaforandringene, medier og falske nyheter, og vennskap og kjærlighet, for eksempel. Disse temaene kommer gjerne igjen i flere fag, som samfunnsfag, KRLE, engelsk og norsk.
I andre fag hvor det er naturlig å øve på fakta eller regler, kan det være lurt å skrive ned det en skal lære. Å gjenfortelle og diskutere temaet med en medelev eller med en voksen der hjemme kan også være lurt. Da har hjernen måttet konsentrere seg om temaet på flere måter, og det gjør det enklere å huske.
Se ellers flere tips i artiklene under!
Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no
Besvart: 10.12.2020
Oppdatert: 10.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

