Beskriver et panikkanfall.
Jente, 14
I går lå jeg i sengen min, og fikk en merkelig følelse av at noe var feil. Alt begynte med at kroppen min ble urolig, jeg klarte ikke ligge stille. Beina mine bevegde seg opp og ned, så kom tårene. Jeg vet ikke hva som skjedde med meg, i noen sekunder trodde jeg jeg skulle dø. Jeg fikk nesten ikke puste, sånn satt jeg i en stund. Før det plutselig bare forsvant, jeg vet ikke hva som skjedde, men noe må ha skjedd. Jeg har ikke snakket med noen om det enda, og vet ikke om jeg skal. Sp vil bare vite hva dere tror dwt kan være
Svar
Hei
Jeg kan ikke diagnostisere deg her men ut fra det du skriver her så kan det du opplevde minne mye om en panikkanfall.
I den vedlagte artikkelen kan du lese blant annet dette om hva som skjer; "Et panikkanfall kjennetegnes av at man plutselig kjenner seg veldig redd uten at det er noen spesiell grunn til at man skulle bli redd. Når denne reaksjonen kommer helt «ut av det blå» slik at man ikke skjønner hvorfor dette skjer kan det være ekstra skremmende. Det som kjennetegner et panikkanfall er symptomer som hjertebank, svetting, hyperventilering (rask og overfladisk pusting), skjelving, kvalme, nummenhet, tåkesyn, magesmerter og svimmelhet."
Det kan altså både være skremmende og man blir veldig redd. Du kan snakke med de hjemme om dette. Hvis det er vanskelig, kan du snakke med helsesykepleier på skolen din eller ved helsestasjon. Forklar hva som skjedde og hvordan du følte deg. Vis gjerne helsesykepleier det du har skrevet her til oss i ung.no.
Det er viktig at du vet at selve panikkanfallet ikke er farlig. Det er en kroppslig reaksjon som kjennes farlig ut, men som ikke er det.
Hvis det skjer igjen, kan du puste sakte inn og ut mens du ser på en firkant, for eksempel telefonen din. La øynene følge kanten på telefonen på den ene siden mens du puster sakte ut, deretter puster du sakte inn mens øynene følger den andre siden, sakte ut mens du følger den tredje siden, sakte inn mens du følger den fjerde siden. Dette skal du gjenta til du puster rolig.
Snakk med de hjemme/og eller helsesykepleier.
Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!
Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no
Besvart: 18.12.2020
Oppdatert: 18.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


