Spørsmål og svar

Føler skam av mine seksuelle fantasier.

Jente, 20

Hei, jeg trenger å få et svar og helst råd som hjelper. Jeg går til psykolog, men synes det er vanskelig å forklare Jeg kan begynne med at jeg er kristen og elsker Gud og setter han høyt og jeg tror på og ønsker ikke sex før ekteskapet. Det som plager meg er at jeg fantaserer om kjendiser og straff Fantseringen gjør meg imidlertid glad og jeg har det veldig gøy. Føler meg ikke alene og kjeder meg aldri. Har drevet med dette siden moren min døde i 2011, og jeg var 12 I det siste har jeg blitt styrt av følelsene negativt og fantaserer om at til hun som jeg har som en bonus mamma, lager jeg et skuespill i hodet om at jeg gjør noe galt for å se hvordan hun reagerer, og får husarrest/blir straffet, rist. Dette kommer når jeg er alene/ikke gjør noe På natta føler jeg lyst og tvang til å ta på meg selv, dra av trusa og berøre meg selv/rise, blir tilfredsstilt, men føler og på skam, og fantasering om straff kommer inn i bildet. Ord som Straff og husarrest gir et støkk, Hvordan slutte?

Svar

Kjære deg,

Jeg er usikker på om det er råd du trenger, siden jeg ikke synes du trenger å skamme deg eller slutte. Det jeg derimot synes du skal gjøre, er å ha større aksept for deg selv og dine seksuelle fantasier. Det å ha fantasier mens man er i kjønnsmoden alder, er veldig vanlig.

Det er ikke synd og skam å ha seksuelle fantasier, selv om de handler om det å bli straffet eller tilfredsstille seg selv. Du kan regne med at de fleste kristne (og ikke troende) gjør det samme. 

Så lenge det gjør deg glad og du har det gøy, synes jeg du skal fortsette med det. Du skader ingen og du gjør ingen noe vondt. Du gjør bare deg selv vondt ved å føle på skam - helt unødvendig. 

Fordi vår tanke og vår fantasiverden er helt fri, er det lett å tenke på ting som er tabubelagte. Men jo mer du forsøker å tvinge vekk tanken eller fantasien, vil den bli sterkere. Den eneste måten å bli kvitt den, eller gjøre den mindre viktig, er å akseptere den. Du kan også styre hvor mye tid du vil bruke på den, ved å f.eks. aktivt fokusere på noe annet som engasjerer deg.

Ønsker deg alt godt og lykke til

Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier, ung.no

Besvart: 6.1.2021

Oppdatert: 6.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål