Hvordan kan jeg bli konditor?
Jente, 17
Hei! Går studiespesialisering akkurat nå og er på andreåret. Greia er at jeg nå har funnet ut at jeg egentlig har lyst til å bli konditori og jeg vet ikke hvordan jeg skal bli det hvis jeg fullfører vgs studie. Har dere noen tips, og er det mulig å bli utdannet konditor selv med studie på vidregående skole?
Svar
Hei
Gode spørsmål. Les gjerne om yrket konditor på utdanning.no og dette yrkesintervjuet med en konditor.
Vi anbefaler at du avtaler en time med rådgiver på skolen for å få veiledning om dette. Du har mulighet til å ta fagbrev i konditorfaget som du vet, og da har du mulighet til å bytte utdanningsprogram, men dette er noe du bør snakke med rådgiver om.
Hvis du vil gå ut i læretid uten å bytte utdanningsprogram, må du få tatt de programfagene du trenger fra konditorfaget, og dette bør du også snakke med rådgiver om, eller kontakte Fagopplæringskontoret i fylket ditt.
Samtidig kan det, slik vi har skjønt det, være mulig å få jobb som konditor også uten fagbrev, selv om fagbrevet sikkert er godt å ha.
Så her vil det være flere ting å ta hensyn til, og vi tror det er lurt at du går til rådgiver på skolen din, og gjerne snakker med Fagopplæringskontoret for å få en vurdering av de ulike mulighetene dine!
Lykke til :)
Hilsen Utdannings- og jobbrådgiver
I samarbeid med Ung.no
Besvart: 18.1.2021
Oppdatert: 18.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


