Spørsmål og svar

Jeg sendte nakenbilder til kjæresten, som har delt de videre...

Jente, 13

Hei jenta på 13 her eg sendte nudes til kjæresten min, eg hadde ikkje lyst men han pressa meg. Han e lika gammal som meg. Han lovde at han ikkje skulle screena men gjorde det lika vel. Han ha sendt det til fleire folk og tatt pengar for det/solgt det. Me er ikkje i lag no lenger, og han har også sendt det til fleire grupper. Eg ha ikkje sakt det til noken andre en vennene mine. Vurdere å ta det videre men eg tørr ikkje. Ke burde eg gjera? E det straff? Og ke e straffen om det e straff. Versåsnill å svar meg kjapt takk.

Svar

Hei

Så utrolig kjipt å høre. Det er virkelig ikke greit det ekskjæresten din har gjort mot deg. 

Hovedregelen er at det er straffbart både å HA og DELE nakenbilder eller film av noen som er under 18 år. Dette er fordi nakenbilder av barn under regnes som «fremstillinger som seksualiserer barn» etter straffeloven § 311.

Det står i § 311 at straffen kan falle bort dersom gutten/jenta har et nakenbilde av noen som synes det er greit at vedkommende har bildet (for eksempel kjæresten), gitt at de er omtrent like i alder og utvikling og den som blir avbildet, er mellom 16 og 18 år. Det er uansett forbudt å dele bildet videre.

Gutten som har gjort dette er slik jeg forstår det også 13 år. Det betyr at han er under den kriminelle lavalderen i Norge, som er 15 år. Han kan derfor ikke straffes. Saken kan likevel anmeldes til politiet.  Politiet kan også overføre saken til barnevernet. 

Jeg synes du burde snakke med en voksen du stoler på om dette. Det kan være utrolig ubehagelig og vanskelig å bli utsatt for spredning av bilder. Hvis du ikke vil snakke med foreldrene dine, kan du kanskje snakke med en lærer eller en helsesykepleier på skolen? 

Lykke til! 

Hilsen juristen, ung.no

Besvart: 21.1.2021

Oppdatert: 21.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål