Innsyn i personalmappe
Jente, 19
Hei, jeg lurer på hvem som har innsyn i en personalmappe? Hvis noe blir lagt til i den etter ett møte en slags ‘’advarsel’’. Kan da fremtidig arbeidsgiver gå inn å se i mappen før vedkommende annsetter meg? Eller er det kun ved likedanne hendelser en leder kan gå inn å se i en personalmappe?
Svar
Hei
Det finnes strenge krav til personvern, det innebærer blant annet at en personalmappe ikke skal kunne sees av andre arbeidsgivere enn den du er ansatt hos. Det er også regler for hva en arbeidsgiver kan opplyse en ny arbeidsgiver om, du kan kontakte Datatilsynet for mer informasjon om dette.
Datatilsynet: https://www.datatilsynet.no/personvern-pa-ulike-omrader/personvern-pa-arbeidsplassen/
Med hilsen svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no
(Vær oppmerksom på at vårt svar i denne tjenesten kun er veiledende kortinformasjon. Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe Arbeidstilsynet på tlf: 73 19 97 00)
Besvart: 20.1.2021
Oppdatert: 20.1.2021
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål