Spørsmål og svar

Er det dumt å fortelle foreldrene sine at jeg er redd at de skal skilles?

Jente, 14

Hei! Jeg hadde en samtale for ikke alltfor lenge siden med bestemor, hvor hun begynner å snakke om at hun tror at mamma og papp ikke har det så bra med hverandre. Hun snakker om at dem er uenige om ukomplisert blandet annet, som jeg vet. Jeg vet at de kan være uenige med økonomien sammen, og at de har hatt noen diskusjoner. Jeg vil ikke si at de krangler ofte, men små diskuterer om noen ting i uka. Jeg prøver å blande meg inn og si at de må snakke rolig og prøve å skjønne den andres part osv, men når ikke til. Jeg har sagt til dem før at min største frykt er skilsmisse mellom dem, men tror det var dumt av meg, fordi jeg vil ikke at de skal føle seg dårlig hvis de tenker på det. Ja jeg er redd for det, men bør jeg være det? Hva tenker du ut ifra noe av det jeg sier? Trenger din hjelp!

Svar

Hei

 

Jeg synes det er fint at du er åpen og ærlig med dine foreldre!

Noen ganger så er det dessverre ungdommen som må overta voksenrollen og minne sine foreldre på at de må forsøke å ikke snakke høyt og fort, og kanskje lytte mer hva den andre har å si.

Foreldre er generelt svært beskyttende over sin barn og ønsker det beste. Tror det er bare fint at du sier at du er redd for skilsmisse og at du er glad i begge to. Du skal ikke være engstelig for at du har gjort noe galt eller at de skal føle mye på akkurat dette.

Fortsett å si at du bryr deg om dem og at du ønsker at de skal finne ut av situasjonen.

Det er forresten fint at du snakker med en voksen om dette, og det er bra at du har en bestemor som du kan snakke med.

Du kan også snakke med helsesykepleier på skolen din, og hun kan være en god støtte for deg fremover.

Ønsker deg alt godt!

 

Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver, Ung.no

Besvart: 26.1.2021

Oppdatert: 26.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål