Er 1 ts med sæd for lite?
Gutt, 14
Hei, så når jeg runker så kommer det rundt 1ts med sædd ut, er dette for lite? Jeg tar jern og multi vitamin tabeletter fordi jeg mangler litt jern å vitaminer i kroppen men forsatt er d ca 1ts så kommer ut. Er helsa mi i fare?
Svar
Hei
Jeg kan berolige deg med at dette høres helt normalt ut. En gjennomsnittlig sædutløsning er på to til fem milliliter, det vil si cirka én teskje. Det er gjennomsnittlig 300 millioner sædceller i en utløsning, likevel utgjør sædcellene bare rundt fem prosent av utløsningen. Væske fra sædblærene og prostata utgjør størsteparten av væsken. Utløsningen kan være hvit, gul, grå eller blank. Noen har tykk væske, andre tynn.
Det er også veldig bra at du tar både jern og vitaminer, siden du mangler litt av det. Helsa di er god og det er ikke uvanlig at man i perioder må ta litt vitamintilskudd og jern.
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 31.1.2021
Oppdatert: 31.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

