Veldig blek gutt, føler meg ukomfortabel på stranda. Tips for å bli brun?
Gutt, 17
Hei, jeg er en blek gutt. Og når jeg sier blek mener VELDIG blek. Jeg blir ukomfortabel når jeg tar av meg t-skjorta på stranda fordi jeg seriøst lyser opp hele stedet. Noen som har noen tips til hva jeg kan gjøre for å få litt brunfarge. Anbefales sololje på så bleke folk som meg?
Svar
Hei
Så bra at du skriver til oss.
Det er rart det der med hva man syns er "riktig" og hva som gjør at man blir ukomfortabel. Det å være brun på stranda kan av mange ses på som "riktig". Men akkurat det holder på å snu fordi vi blir mer og mer opptatt av å ta vare på huden og beskytte oss.
Det beste du kan gjøre er å prøve å akseptere at du har den huden du har. Det er ikke noe du kan gjøre med og det er slik du er.
Det er allikevel viktig at du beskytter huden din i sola og ikke blir solbrent.
Sololje er ikke å anbefale uansett hudtype, fordi det ikke er nok solfaktor i sololje. Uansett hvilken hudtype man har så er det viktig å bruke solkrem med høy solfaktor.
Det å bli brun har med pigmentene i huden din å gjøre. Jeg kjenner ikke til noe som kan endre disse pigmentene.
Nordisk/lys hud er laget for å bo i land som får lite sol. Din lyse hud hjelper deg slik at du får mye D-vitaminer. Det er et vitamin som er livsviktig for å være frisk i land som ligger så langt nord som Norge der det store deler av året er lite/ingen sol.
Jeg har lagt med litt om hvorfor vi har lys hud og andre mørkere. Se om den informasjonen er nyttig.
Huden er vår innpakning, synlig for alle. Evolusjonen har gitt oss fargenyanser fra nesten svart til nesten hvitt, tilpasset til det beste for oss etter hvor vi bor. Eller rettere sagt, etter hvor forfedrene og formødrene våre har bodd.
Der det er mye sol gjennom året har fargen blitt mørk, mens der det er mindre sol har mennesker utviklet lysere hud. Men hvorfor?
De første menneskene levde i et solrikt område med raske naturforandringer i, Afrika. Under Afrikas stekende sol møtte de tidlige hominidene (menneskets utdødde forfedre) to utfordringer:
- å holde hodet kaldt
- å beskytte huden mot UV-stråling
Forandringene i naturen krevde at menneskene tilpasset seg raskt, over få generasjoner.
Mørk hud beskytter blodårer i huden og stoffer som B-vitamin i blodet. Mørk hud tåler opptil ti ganger så mye sol som lys hud før den blir solbrent! Det er en av forklaringene på hvorfor vi har forskjellig hudfarge ut fra hvor i verden vi er født.
Menneskenes vandringer kan kartlegges ved å se på gener.
Noen mennesker vandret rett østover fra Afrika mot Indonesia, holdt seg hele tiden i tropene og beholdt en mørkere hudfarge.
Andre vandret nordover. Vandringer nordover har forekommet flere ganger, og hver gang ble huden gradvis lysere, slik at nok D-vitamin skulle bli dannet.
De med veldig mørk hud trenger seks ganger mer sol enn de med veldig lys hud for å få dannet nok D-vitamin.
D-vitamin er noe vi fremdeles må ta i Nord Europeiske land. Det er et viktig vitamin for å unngå sykdommen rakitt, engelsk syke. En sykdom som fører til at skjelettet mangler styrke og ben og armer kan bli deformert.
Det var nok ikke svaret du ville ha, men jeg håper det var en god forklaring på det du spurte om.
Jeg har lagt ved noen artikler under svaret, ta gjerne en kikk på de.
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier ung.no
Besvart: 18.4.2021
Oppdatert: 18.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål