Spørsmål og svar

Hvorfor blør jeg med spiral?

Jente, 17

Hei. Jeg er en jente på 17 år som har gått på spiral (Kyleena) i snart et år. jeg mistet menstrasjon for 6/8måneder siden og har ikke hatt mensen siden. Helt til i dag. Idag opplevde jeg at jeg hadde mensen. Jeg kjekken om spiral satt riktig i 20. januar og idag er det 9. mai. jeg har ikke merket at jeg har hatt noe vont. Jeg er redd. Hvorfor begynte jeg plutselig å blø. Er det tegn på at spiralen sitter feil? Eller kan det være noe annet?

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss nå som du er så redd for at noe skal være galt. Det er helt naturlig at du kjenner deg så usikker siden du ikke har hatt blødning på lenge. 

Spiral inneholder et hormon som heter gestagen. Dette virker slik at slimhinnen inne i livmoren ikke vokser på på samme måte som når man ikke bruker slik prevensjon. Mensen er det som kommer ut som «blødning» når kroppen kvitter seg med denne fortykkede slimhinnen innimellom. Når denne da ikke har blitt så tykk, blir mensen mindre og kommer i mange tilfeller også sjeldnere eller ikke i det hele tatt. Du skriver at du ikke har hatt blødning på mange måneder og det er også helt normalt. Men, som du ser så er det også normalt og blø av og til, mens andre blør ganske regelmessig. Det kan forandre seg plutselig og det er ikke farlig og heller ikke noe du kan gjøre for å unngå det. 

Det er altså helt normalt at mensen din er annerledes hvis du bruker hormonell prevensjon. Håper at svaret var til hjelp for deg og at du ikke lengre er redd for at det er noe galt. 

Med vennlig hilsen

Helsesykepleier, ung.no.

Besvart: 13.5.2021

Oppdatert: 13.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål