Spørsmål og svar

Hvorfor er vennskap så vanskelig?

Jente, 16

Hei! Så jeg hadde gode venner men så innså jeg at alle de «vennene» mine driver på med hykleri. Altså at de en dag snakker med meg om en person som har gjort dem noe vondt eller sagt noe slemt til dem, også sier de at de aldri skal henge med den personen mer og snakker dritt om den personen, også neste dag så er de med den personen de snakka dritt om og den personen som snakka dritt om dem. Også går alt i en jævla sirkel og det er som om alle glemmer alt. Så irriterende. Nå er jeg selvfølgelig ikke venn med dem lenger, men jeg blir så sint når de er med noen som de vet ikke er bra for dem å være med. Folk tror heller ikke på meg, og jeg føler at jeg blir på en måte «den slemme» personen her. Åh jeg hater ungdomslivet så mye. Hvorfor er det sånn? ):

Svar

Hei

 

 

 

 

 

 

 

 

Så fint at du skriver til ung nå som du er så  lei deg over det du opplever sammen med vennene dine. Det er nok mange med deg som kjenner på den samme forvirringen og lurer på hvorfor det er slik. 

Det er som du skriver veldig vanlig at det det er en del drama i vennegjenger. Det er for mange en del av hverdagen og det er greit at det skjer. Det å være venner, uvenner også venner igjen er nok en del av å være ungdom. Men, det kan også oppleves veldig forvirrende for andre. Det vil si at når man snakker negativt om noen så er det rart at man er bestevenner igjen etter en liten stund. Det som skjer er at mange begynner å tvile på hva som er sant og synes det er merkelig at man kan bli venner igjen når en person gjør så mye ugreit. Helt klart merkelig for mange. 

Men, det som du finner irriterende synes kanskje de andre i vennegjengen din er helt naturlig. Det vil si at de bryr seg ikke så lenge om det som dagen før var et stort drama. De rister det av seg og går videre av ulike grunner. Det du kan tenke på er om dette er noe du vil bruke energi på. Blir det for slitsomt for deg så er kanskje ikke denne vennegjengen riktig for deg. I din alder så forandrer mange seg og venner som man tidligere hadde er ikke lengre så viktige. Det kan nok bety at du vokser litt fra dem og at du trenger noen venner som du kanskje stoler bedre på. 

Det kan være vanskelig å bryte ut og bli den slemme som du skriver. Men, samtidig så er det kanskje bra at du er den som sier at dette er ikke greit. De må gjerne fortsette med sitt, men du vil ikke lengre være den som hører på at alt dette skjer uten at det får konsekvenser. For å unngå å bli den slemme så kan det være lurt å legge følelsene over på deg. Det vil si at du ikke anklager dem for å være dumme og ikke vet hva som er til det beste for dem. Si heller at du føler at det blir vanskelig for deg å være sammen med dem da du blir lei deg over at det er så mye drama blant vennene. Det gjør at du blir ukomfortabel og at du ikke føler trygg eller sikker på hvem som er venner til enhver tid. Det å forklare hvordan du opplever dette uten å si at de skal endre seg kan gjøre det enklere for deg. Det er jo ikke greit at du skal føle deg feil ved at du ikke skjønner at de vil ha et slikt vennskap. 

Det er nok helt sant som du skriver at ungdomslivet er mye. Det er mange valg man må ta og det er ikke alltid så lett. Det å kjenne på en redsel for å havne utenfor er også reell da det ikke alltid er så lett å finne nye venner. Men, prøver man å se seg litt rundt så er det nok noen der ute som ikke er riktig så dramatiske som de du er sammen med nå. 

Håper at det ordner seg for deg og at du får en fin og rolig ungdomstid.

 

Med vennlig hilsen

Helsesykepleier, ung.no.

Besvart: 17.5.2021

Oppdatert: 9.6.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål