Spørsmål og svar

Hva skal jeg gjøre for å heve karakterene mine? Og få bort karakterpresset?

Jente, 16

Hei! Jeg er ei jente på snart 16 år, og jeg har alltid et fint forhold med skole osv... hadde en litt tung oppvekst med mobbing, men det er ikke noe jeg tenker noe særlig over ( siden det ikke var så ille ) . Uansett, jeg har alltid hatt karakterpress, og gjør alt for å få gode karakterer. Jeg går i 10.klasse, så karakterer begynner å telle en del. Alle mine andre venner får gode karakterer uten at de prøver kjempehardt. Jeg må jobbe hardt for å få en bra karakter, og selv om jeg jobber hardt får jeg ikke karakteren som jeg føler jeg fortjener. På skolen skrev vi en fagartikkel i naturfag, og jeg fikk læreren som skulle vurdere til å se over, i tillegg til min storesøster som hjalp meg, jeg fikk 4 på den og er ikke fornøyd. Jeg jobber hardt og brukte flere dager på den. Mine venner gjorde den dagen før innleveringen, mens jeg begynte med en gang. Hva skal jeg gjøre for å heve karakterene mine? Og hvordan skal jeg få vekk karakterpresset jeg har? Det begynner å bli slitsomt.

Svar

Hei!

Det kan være lurt å be om underveisvurdering og veiledning mens du arbeider med en oppgave/tekst. Det har du rett på. Spør om hva det er som skal til for å forbedre innholdet. Viser teksten din til eksempler som så blir forklart? Er det faglige innholdet forstått, eller trenger du at lærer forklarer mer? Går det an å komme med andre eksempler enn de som står i boka? Og svarer teksten på alle spørsmålene som oppgaven stiller? I noen fag kan det bli bedt om at eleven drøfter ut fra eget standpunkt også. Dette kan være eksempler på områder for veiledning.

Det er også lurt å gå nøye igjennom de kommentarene du har fått på besvarelser som er levert tilbake med karakter. Læreren plikter å forklare hva som kan legges til i oppgaven for at den skal bli bedre. Dette skal være en del av elevens læring og er veldig viktig. Hvis læreren forklarer for dårlig, kan du be om en ny vurdering.

Når det gjelder karakterpress, kan det være lurt å tenke over hvor presset kommer fra. Er det medelevene som skaper presset, ved at karakterer deles slik at det blir konkurranse? Dette kan vi prøve å melde oss litt ut av, ved ikke å dele egne karakterer, og kanskje heller bare uttrykke glede på andres vegne? Kommer presset fra de hjemme? Da går det kanskje an å ta en prat om dette, og bli enige om hva som er realistisk, og kanskje også satse på de fagene som er mest interessante? Og kommer presset innenfra, kan denne samtalen være med deg selv.

Snakk pent til deg selv; du blir ikke et dårligere menneske av ikke å få toppkarakterer, eller en dårligere venn, eller faller totalt ut av livet av den grunn. Når du har gjort ditt beste, har du også gjort det bra nok, uansett karakter!

Ingen er flinke i alt - og vi blir flinkest i de tingene vi liker best å holde på med. Noe av det viktigste med livet er derfor å finne ut hva du kan like best å gjøre, og så bli så flink som du bare kan i dette. Det kan ta litt tid å finne ut hva disse interessene er, men det som er sikkert, er at det etter hvert går an å finne både plan a, b og c for framtiden sin. For de aller fleste voksne har yrkesvalget de har tatt, skjedd ganske tilfeldig. Mange har også skiftet yrke, både to og tre ganger. 

Det kan være lurt å ta en tur til rådgiveren ved skolen din, hvor du kan snakke litt om disse tingene - hvilke interessefelt er mest sannsynlige for deg, og hvilke yrker blir da aktuelle? Hvilke egenskaper og styrker trenger du for å skaffe deg disse yrkene? Når du har oversikt og flere mulige veier etter videregående, kan du arbeide mer målrettet og satse på det som blir viktigst for deg.

Lykke til med alt!

Vennlig hilsen lærer/rådgiver, ungdomsskole, ung.no

Besvart: 17.5.2021

Oppdatert: 17.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål