Har badet for tidlig etter innsetting av spiral
Jente, 17
Hei! Jeg tok spiral på tirsdag og idag er det lørdag. Det står på nettet at man skal vente med å bade innen det har gått 7 dager, men jeg bada idag, er dette veldig farlig? Kan man bli steril? Og funker prevensjonen fortsatt?
Svar
Hei
Så bra at du spør. Grunnen til at man anbefaler å vente med bading til det har gått en uke er fordi det er en økt risiko for underlivsinfeksjoner den første tiden etter innsetting av spiralen.
For å minske denne risikoen bør man unngå å føre noe inn i skjeden den første uken. Derfor anbefales det å vente med samleie, bruk av tampong samt bading i basseng, sjøen og badekar i 7 dager etter innsetting.
Du kan ikke bli steril av dette og prevensjonen fungerer helt uavhengig av det.
Mest sannsynlig har dette gått helt fint. Skulle du imidlertid få smerter i nedre del av magen, unormal utflod, feber og frysninger, bør du ta kontakt med lege.
Håper dette svaret kunne være til hjelp. Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 24.5.2021
Oppdatert: 24.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

