Jeg har hatt blødninger i 6-7 uker og bekymrer meg!
Jente, 19
Hei. Kort historie - jeg har hatt blødning i 6/7 uker nå og ble nylig ferdig i 1.06. Har vært hos legen. legen min sier det er bare mine p-piller som har dårlig hormon kontroll. (Melleva, brukt i tre år) Jeg skulle gå med p-piller i tre måneder uten stop. Dette har skjedd siden slutten av april til nå denne uken. Har vært hos gynekolog og hun sa det er ikke noe infeksjon eller problemer i livmoren min. Så det er bare å gå med p-piller til den slutter. Etter jeg ble ferdig på tirsdag så hadde jeg samleie søndag og da blødde jeg etter og i samleie. Det var ei rent rødt farge og det var en del blød som kom.etter samleie så var det blod med utflod. Dette her var ikke første gangen og jeg begynner å bekymre meg. Selv om jeg har blitt fortalt at jeg har ikke noe problemer i livmoren. Jeg får også blødning når jeg er kåt og når jeg trener. Og jeg vet ikke om det der er normalt. Det er ikke mye blod men det kommer litt og litt vær gang det skjer..Håper dere har et svar. Tusen takk på forhånd
Svar
Hei
Det er ikke uvanlig at en kan gå med blødninger over flere uker ved bruk av hormonell prevensjon.
Derimot er det fint at du har vært hos gynekol og fått bekreftet at det ikke er noe galt med deg. Da må du stole på legen og gynekologen som er dine medisinske ansvarlige.
Hvis du først har blødninger, vil du gjerne blø både når du er kåt og når du har samleie. Dette skal du ikke bekymre deg for.
Anbefaler at du bytter prevensjon for å se om det kan hjelpe deg. Mange jenter på din alder har svært god effekt av hormonspiral og p-stav. nedenfor kan du lese artikkel om dette for mer informasjon.
Ta kontakt med din fastlege eller helsestasjon for ungdom for mer informasjon eller endre til annet prevensjonsmiddel.
Ønsker deg alt godt!
Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver - NACS
Besvart: 10.6.2021
Oppdatert: 10.6.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
