Sliter med sosial angst. Selvskader seg når angsten blir for stor.
Jente, 13
Hei ung! Jeg har et enormt problem. Jeg sliter med stress, som jeg begynner å stresse av de minste ting, F. eks: hvis det er mange mennesker et sted, my bråk, når noen maser på meg, osv. Jeg vet/tror jeg har sosial angst. Men når jeg begynner å stresse løper jeg bort å slår armen i vegen veldig hardt så det går vondt, å begynner å gråte. Eller hvis det ikke er mulighet til å løpe bort så slår jeg tennene i bakken ca 3 ganger. På hver fot helt til det går over eller har mulighet til å løpe/gå bort. Jeg kan også bare plutselig få angstanfall. Hva skal jeg gjøre? Kan dere hjelpe? Jeg snakker med en helse søster men har ikke snakket med henne på en stund å tenker å ta dette opp når vi snakker sammen igjen. Men det er så slitsomt. Jeg er redd noen skal finne ut om dette. Ikke en gang mamma eller vennene mine vet om dette. Jeg er får å besvime grundet dette. Hva skal jeg gjøre. Nå begynner jeg å stresse igjen. Er dette normalt? Hva skal jeg gjøre? Hilsen bekymret jente på 13.
Svar
Hei
Det høres på meg ut som du sliter med en del angst i sosiale situasjoner, situasjoner med mange mennesker og mye bråk. Du opplever da stress og du får mange vanskelige tanker og følelser som du ikke vet hvordan du skal håndtere. Du flykter fra situasjonen og du skader deg selv ved å slå veggen eller slå tenner i bakken.
Det bra du allerede har kontakt med helsesykepleier, men det er veldig vikgi at du snakker med både helsesykepleier og med dine foreldre om det du sliter med av angst og selvskading. For det er selvskading du driver på med når du slår veggen og skader tennene dine. Du klarer ikke å håndtere alle de vanskelige tankene og følelsene, og du skader deg for å få en fysisk smerte som gir deg "fri" fra alle den psykiske smerten.
Du må snakke med noen om det du sliter med av angst og selvskading slik at du kan få hjelp til å håndtere tankene og følelsene på andre og mer hensiktsmessige måter. Dette vil både helsesykepleier og din mor/dine foreldre hjelpe deg. Vis derfor dine foreldre og helsesykepleier det du har skrevet her til oss i ung.no. Da vil de forstå hvordan du har det, hva du sliter med og vil kunne hjelpe deg slik at du får det bedre med deg selv.
Jeg legger ved noen artikler her til deg om angst, om selvskading og om det å snakke med noen om det man sliter med. Kikk på de! Håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg. Ønsker deg masse lykke til videre!
Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no
Besvart: 11.6.2021
Oppdatert: 11.6.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



