Spørsmål og svar

Lurer på om IQ på over 140 kan mistolkes som ADHD

Jente, 20

Jeg har vært "best i klassen" hele livet men med varierende psykisk helse, og et vanskelig sosialt liv. Da jeg bestemte meg for å oppsøke hjelp på ordentlig, og ikke bare "litt her og litt der", ble ADHD et tema. Noe jeg har forbundet med urolige barn som faller utenfor skolens rammer. Dypdykket straks ned i forskningen, og forstår nå diagnosen bedre. Men hvor går grensen mellom høy begavelse og nevrodivergens? Med IQ på over 140 lurer jeg på om det kan mistolkes som ADHD. Resultatet av hjerner som jobber mye er også uro, kreativitet, ideer, nysgjerrighet som distraherer deg fra viktigere ting, tankespinn, rot og glemsomhet fordi man konstant er i en egen verden. Helt vanlig at høyt begavede barn havner skrått psykisk med angst/utbrenthet/depresjon mm. Korrelasjon/kausalitet? Kan det være en underdiagnostisert gruppe som trenger høyere dekning enn usikre tenåringer på tiktok? Jeg tørr ikke å la noen vite om en evt diagnose pga liten forståelse, og trend-hysteriet gjør det ikke bedre.

Svar

Hei du!

Så fint at du tar kontakt og så bra at du ønsker å finne ut av deg selv. Skjønner godt hva du mener med "trend-hysteri" og at man kan føle på å ønske å gå litt under radaren før man vet mer om sin egen sak/situasjon.

Jeg tenker at det dessverre ikke er noe enkelt svar på det du spør om og spesielt ikke uten kontekst. Du spør om grensen mellom høy begavelse og nevrodivergens. Det er slik at det finnes fellestrekk som du er inne på selv mtp "høyt tempo" i hjernen med ulike "lange" tanker, nysgjerrighet og kreativitet og det kan være vanskelig å vite hva som er hva når man ikke har konteksten.

Jeg tenker at det er fint at du har bedt om hjelp og at du også kanskje kan drøfte med dem du har kontaktet om det er lurt med en eventuell nevropsykologisk utredning. En nevropsykolog vil kunne teste og vurdere videre på mange av de spørsmålene du stiller. Det er også slik at det ikke er noe "to streker under svaret" mtp ADHD og andre utviklingsforstyrrelser - det handler om å bruke tilgjengelig informasjon, utredning og samtidig se symptomene i kontekst og veie opp eventuelle andre forklaringer opp mot forklaringen med underliggende ADHD. Så på et vis kan man også si det blir skjønnsmessig vurdering i tvilstilfeller og det blir dermed vanskelig for meg å gi et konkret svar.

Håper du finner svarene du leter etter og ønsker deg alt godt!

Med vennlig hilsen psykologen

Besvart: 13.6.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål