Jeg har ikke hatt mensen på veldig lenge, hva er det som skjer?
Jente, 16
Hei!: jeg har ikke hatt mensen på 53 dager. Jeg har ikke hatt uprotektet sex før den tid. Begynte på P piller for en uke siden. Har hatt mye stress osv. hva er det som skjer? Jeg er sykt oppblåst, føler meg sliten (gir mening siden jeg går på trening og ikke klarer å sitte i ro og slappe av) av og til blir jeg lettere sulten men vet ikke om det er fordi kroppen min trenger det og jeg spiser jevnlig (tror det ikke er noe sånt) men uansett jeg vet det ikke er noe fasit svar på dette problemet men følte meg bare sykt stresset nå. Har ikke kastet opp
Svar
Hei.
Så fint at du skriver til oss nå som du er så urolig. Det var mange ting i livet ditt som kanskje gjør at du er litt ekstra følsom og stresset nå. Når det er mange ting så bruk gjerne litt av tiden din til å finne ut av hva som gjør at livet ditt har blitt så fylt med stress.
Du skriver at det er bare en uke siden du begynte med p-piller. Det er nok grunnen til at du ikke får blødning nå. Før du begynte med p-piller så snakker vi om menstruasjon. Det er ikke uvanlig at jenter har uregelmessig menstruasjon og det er ikke farlig, bare litt slitsomt. Vi vet at stress kan være med på å gjøre mensen uregelmessig.
Men, når du begynner med hormonell prevensjon så snakker vi ikke lengre om menstruasjon da det er hormonene i p-pillene dine som tar over din syklus. Fra nå av så er ikke blødningene dine så viktige, det viktigste er at du tar p-pillene til rett tid og at du ikke glemmer å ta dem. Det kan gi deg uregelmessige blødninger eller gjøre deg gravid hvis du har sex.
Du skriver ikke hvilken type p-piller du har startet på. Det er to forskjellige hovedgrupper; med eller uten østrogen. Bruker du p-piller med østrogen så kan du få blødninger i den uken du ikke tar p-piller eller bruker sukkerpiller, men bruker du p-piller uten østrogen så skal du ta p-pillene dine daglig. Da vet du ikke når du får blødning og alt er like normalt (noen får ikke blødninger i det hele tatt, andre kan blø mye og noen av og til).
Som du ser så skal du kanskje ikke nå henge deg så mye opp i blødningene dine. Husk også at de første tre månedene får mange også en del bivirkninger av det å begynne med hormonell prevensjon. Dette vil nok gi seg etter hvert.
Avslutter svaret med igjen å oppmuntre deg til å finne en bedre balanse i livet ditt. Stress er ikke bra, man kan godt trene og gjøre forskjellige aktiviteter uten at det tar for mye plass i livet. Hvis det gjør det så betyr det kanskje at du må om-møblere litt på dagene dine. Hvis du trener mye så er det normalt at kroppen roper etter mer mat da du har brukt mye energi. Finn derfor en trening og kosthold som går i balanse så slipper du alle disse opp og nedturene også når det gjelder kosten din.
Legger ved noen artikler du kan lese og ønsker deg en fin ungdosmtid.
Vennlig hilsen
Helsesykepleier
I samarbeid med ung.no.
Besvart: 27.6.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



