Spørsmål og svar

Havner ofte i trøbbel/ forelskelse

Jente, 14

Jeg havner alltig i trøbbel, jeg tror jeg er såå kul men det er jeg ikke, jeg klarer ikke å være meg selv osv jeg er helt crazy blant folk. Så liker jeg en gutt veldig veldig veldig godt han går i klassen min men jeg tør ikke å snakke med han, det ha skjedd mye mellom oss eller ikke så mye, men det er ganske kleint vil jeg si mer en det også.

Svar

Hei,

Så fint at du skriver til oss om dette!

Det er vanlig å være usikker på seg selv i ungdomstiden. Puberteten er en tid der du skal finne ut hvem du er og hvem du liker å være sammen med. Det å føle at du ikke er helt deg selv er helt vanlig i denne tiden. Når du blir tryggere på deg selv vil du også føle det lettere i sosiale sammenhenger.

Du kan øve deg på å bli mindre "crazy" og mer slik du ønsker å være. Vær interessert i hva andre forteller, vis at du lytter ved å nikke og gi øyekontakt. Ofte setter andre pris på komplimenter og at bryr deg om dem. Vis omsorg og vær en god venn når noen trenger det. Du kan også jobbe med selvfølelse og selvtillitt for å bli tryggere. Du kan lese mer om selvfølelse i denne artikkelen.

Når du er forelsket hender det ofte at du gjør mye for å få oppmerksomheten til den du er forelsket i. HVis du virkelig liker denne gutten i klassen din kan du gjerne ta kontkat med han selv om det er litt flaut. Det er uansett et kompliment for han at du liker han. Hvis du ikke prøver vil du kanskje aldri få vite om han liker deg tilbake. Du kan få flere tips i denne artikkelen.

Hvis du ønsker å snakke med noen om selvfølelse og forelskelse kan helsesykepleier på skolen være fin å snakke med.

Ønsker deg alt godt videre.

Hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 24.9.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål