Spørsmål og svar

Jeg er en 16 år gammel jente som blir holdt hjemme og tatt fra mobilen

Jente, 16

Hei. Jeg er en 16 år gammel jente som er født og oppvokst i Norge. Familien min er fra Pakistan og har full kontroll over livet mitt! Jeg er holdt hjemme hver eneste dag, jeg blir tatt fra telefonen min hver natt, jeg får ikke lov til å sosialisere og jeg blir tvunget til a gå med ett skjerf i halsen mot min vilje! Jeg har prøvd a forklare at jeg ikke vil... men det eneste svaret jeg får er «men vi sier at du MÅ». Hva skal jeg gjøre??

Svar

Hei,

Takk for at du skriver til oss. Jeg forstår veldig godt at du ikke syntes det er greit at familien din har så stor kontroll over ditt liv. Det er derfor fint at du skriver til ung.no, og forteller om hvordan du har det.

Du som 16 år har rett til å bli med å bestemme over deg selv ifølge norsk lov. Desto eldre du blir jo mer har du lov til å bestemme over deg selv. Du forteller at du blir holdt hjemme, tatt fra telefonen, ikke får lov til å sosialisere med andre eller kle deg som du vil, og barn skal ikke ha det sånn. Dette kalles negativ sosial kontroll og er ikke greit.

Du forteller at foreldrene dine svarer med at «du må» når du forklarer at du ikke ønsker ha det sånn. Det høres ut som du prøver å snakke med foreldrene dine om hvordan du har det, og at du ikke opplever at du blir hørt eller forstått. Når noen barn sier nei til foreldrene sine kan de oppleve å bli slått, at foreldrene kan snakke stygt til dem eller få trusler. Truslene kan for eksempel være at man blir sendt til hjemlandet dersom man ikke lytter til foreldrene eller at de må gifte seg med noen foreldre har bestemt uten at barna har et valg. Jeg vet ikke hvordan dine foreldre reagerer, men opplever du at de kan reagerer på denne måten om du sier ifra til dem eller gjør noe de ikke ønsker? Opplever du at de kan reagere på andre måter som du ikke liker?

Når du opplever negativ sosial kontroll, eller vold og trusler er det viktig at du snakker med noen i hjelpeapparatet. Det kan være en lærer, rådgiver eller minoritetsrådgiver eller en helsesykepleier. Nå som det er sommerferie kan du snakke med utekontakten i kommunen din, eller så kan du også snakke med Røde Kors telefonen. De har lang erfaring med negativ sosial kontroll, og kan nås på 815 55 201.

Du er ikke alene i å ha det slikt, og det du beskriver er alvorlig. Barnverntjenesten kan hjelpe barn som har det vanskelig hjemme. Vi oppfordrer deg derfor å ta kontakt med dem og det kan du gjøre med hjelp fra andre voksne. Hvis du synes det er vanskelig å komme i kontakt med barneverntjenesten kan du snakke eller chatte med alarmtelefonen som er en gratis tjeneste for barn som utsettes for vold.

Jeg håper situasjonen din blir bedre, og at du får noen å snakke med. Masse lykke til!

Vennlig hilsen Kompetanseteamet mot negativ sosial kontroll og æresrelatert vold i samarbeid med ung.no

Besvart: 11.7.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål