Spørsmål og svar

Jeg skal slutte på ungdomsskolen og gruer meg sånn, hva gjør jeg?

Jente, 15

Hei! Jeg slutter på ungdomsskolen om noen måneder, og jeg har en lærer som betyr mye for meg. Hun har hjulpet meg gjennom nesten hele niende klasse og hele tiende. Jeg har grått flere netter fordi jeg savner henne. Jeg klarer ikke gå en dag uten å se henne. Tanken på at jeg skal forlate henne om noen måneder ødelegger meg. Jeg tenker på henne hele tiden. Hvordan kan jeg slutte å grue meg så ekstremt mye?

Svar

Hei,

Så heldig du er som har en lærer som betyr så mye for deg! Jeg forstår godt at du gruer deg til overgangen siden denne læreren har vært en støtte i en viktig tid i livet ditt. Likevel må en gjennom slike overganger og håpe at det også finnes andre der ute som blir viktige for oss.

Forbered deg på avskjeden.

For å forberede deg på avskjeden kan du begynne å tenke på å skrive et brev der du forteller hvor mye læreren har betydd for deg. Kanskje kan du lage en tegning eller en liten gave for å vite at læreren har vært viktig for deg.

Snakk med andre

Forsøk å åpne opp til læreren, de voksne der hjemme eller helsesykepleier om at du gruer deg. Kanskje kan dette gjøre at du har et sted å sette ord på bekymringene dine så du slipper å tenke på det hele tiden. En dagbok kan også være til hjelp.

Det kan føles vondt nå, men denne typen avskjeder er en naturlig del av livet. Ta vare på minnene og alt det gode hun har gitt deg, og husk at det er en del av å vokse som person.

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 15.1.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål