Hvorfor får jeg mer bakrus enn før?
Jente, 19
Hei, Jeg startet å drikke da jeg var 16. cirka fram til jeg var 18 drakk jeg helt fint uten problemer neste dag. Jeg var aldri hangover og spøy aldri. Det siste året har jeg begynt å bli veldig dårlig dagen etter. Jeg drikker så mye som de rundt meg og de får ikke samme problemer. Problemene starter som regel etter jeg har lagt meg. Jeg våkner cirka 2-3 timer etter jeg legger meg og er kjempe kvalm, kaster opp, skjelver, får veldig hjertebank, vondt i magen og noen ganger diaré. Jeg får hodepine og allmenntilstanden blir veldig svekket. Dette kan vare kjempe lenge. Jeg kan brekke meg langt ut på dagen enda jeg ikke har noe mer å få opp. Jeg har hatt en teori om at dette for det meste skjer de kveldene når jeg drikker vin og sprit på samme kveld. Men det har også skjedd noen få ganger når jeg ikke blander. Dette gjør at jeg gruer meg til å drikke og det syns jeg er kjipt. Hva kan det være? Er det bare vanlig hangover også er jeg svak?Er det noe som kan hjelpe uten det å stoppe å drikke?
Svar
Hei!
Så bra at du spør om dette.
Det du opplever er vanlige symptomer på bakrus etter alkohol. Det er ikke uvanlig at kroppen reagerer sterkere etter hvert, selv om du tidligere tålte alkohol bedre.
Du skriver at du drikker det samme som de andre rundt deg. Prøv å ikke tenke for mye på det. Ulike personer kan ha helt ulike tålegrenser. Men hvis det er sånn at du drikker mer nå enn hva du gjorde da du var 16-18, kan det være en mulig forklaring. Uansett:
Vanlige bakrus-symptomer:
- Kvalme og oppkast
- Skjelving og hjertebank
- Hodepine og magesmerter
- Dårlig allmenntilstand
Det kan bli verre hvis du blander vin og sprit, drikker mye, eller ikke får i deg nok mat og vann. Noen får også mer reaksjoner enn andre, uten at det betyr at du er svak.
Tips for å unngå sterk bakrus:
- Drikk mye vann underveis og før du legger deg
- Spis før du drikker alkohol
- Prøv å unngå å blande ulike typer alkohol
- Drikk saktere og mindre. Hold deg til drikkevarer med en lavere alkoholprosent.
Dette svaret er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av fagsvarer i RUSinfo. I denne artikkelen kan du lese mer om hvem som svarer på spørsmål på ung.no, og hvordan vi bruker KI.
Hilsen RUSinfo 915 08588
www.rusinfo.no
Besvart: 5.2.2026
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål