Eg har akkurat slutta i 7. klasse. Kan eg spole tida tilbake?
Jente, 13
Eg har akkurat sluttet i 7 klasse!🥺Det var verdens beste skole eg gjikk på. Eg hadde verdens beste lærer og verdens beste klasse!❤😢Eg greier ikkje og tenke på at eg har sluttet!!😭Eg tenker hver deg at eg skal tilbake på skolen min! Eg griner hver dag!😢 Eg vil ikkje slutte!!!😭Eg kan ikkje tro at eg har sluttet! Hele sommerferien min er ødelagt!!😭 Den ungdomskolen eg skal begynne på har veldig dårlege rykter!!😢Eg vil få sakt ordentleg hadet til klassen, læreren og skolen min! Eg greier ikkje og slutte!!😭 Eg vil bare spole tiden tilbake!!😭 Det blir ikkje gøy og gå på skolen no! Allt er ødelagt! Eg er trist heule tiden!! Prøver og være glad men inni meg er eg sååååå trist!!😢😢 Eg vil møte læreren mine igjenn!! Eg vil være den klassen eg er igjenn! Eg hadde verdens verdens verdens snilleste lærer! Hun var ikkje streng hun var morosam hun var omsorgsfull og hun var bare den beste læreren i verden!❤❤❤ Den nye læreren min er superstreng! Klassen var den beste eg klarer ikkje slutte🙏
Svar
Hei!
største medkjensle! Det er heilt naturleg å kjenne på ei sorg når ei så viktig tid som barneskule-tida er over.
Det som kanskje kan trøyste deg noko, er at alle er "nye" når ungdomsskulen startar. Dei aller fleste kjenner seg nervøse når første skuledag nærmar seg. Du vil kunne oppleve ein fellesskap med dei nye klassekameratane dine når dykk møtast første gongen – skulestarten er slik sett ganske lik for alle.
Kanskje det også kan hjelpe deg å tenke at du kan prøve å vere ein støtteperson for dei som trenger det? At du kan vere på utkikk etter elevar som er sjenerte og kanskje blir gåande aleine? Da har du ein «misjon» å vere opptatt av, samstundes som at du gjer ei god gjerning.
Mellombels, kan du sørge for at du held kontakten med gamle klassekameratar, både digitalt og ansikt til ansikt, dersom du bur i nærleiken av nokre av dei. Eg er sikker på at dei vil sette stor pris på det!
Hugs også på at ved å ha fokus på det som er bra, tross alt – til dømes at du skal få nye vener på ungdomsskulen, at du skal lære meir om dine styrker, eigenskapar og interesser, og at du skal få ha valfag – så blir sorga litt lettare å bere.
Til sist: når du startar på ungdomsskulen vil det ikkje gå lang tid før du kjenner deg som «heime» der, det er eg ganske sikker på. Da har du klart ein viktig overgang til noko ukjend, og dermed også skaffa deg ei ny erfaring. Denne erfaringa vil du få god bruk for når du skal på vidaregåande skule – og starta i ein ny jobb.
Og skulle det visa seg at du treng litt hjelp for å trivast, er det din rett å få dette hjå kontaktlæraren din. Skulen pliktar å leggje til rette slik at elevane har det trygt og godt på skulen.
Lykke til med alt, og ha ein god sommar!
Med vennlig hilsen rådgiver/ungdomsskolelærer, Ung.no
Besvart: 29.6.2021
Oppdatert: 29.6.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
