Er lettbrus og aspartam sunt eller usunt?
Gutt, 18
Har lest og sett på en del videomateriale angående sukkerholdige varer vs sukkerfrie varer. Et relevant eksempel er vanlig Cola og Cola Zero som inneholder aspartam. Som eksempel sier kardiolog Wazim Zahid i en video, at han mye heller vil anbefale lettbrus kontra vanlig, da dette ikke påvirker blodsukker osv. Jøran Hjelmesæth, seksjonsoverlege ved avdelingen for hormoner, overvekt og ernæring, mener at WHO overdriver da de i en rapport tegner et dystert bilde av lettprodukter. Andre leger, helsepersonell og forskere legger seg på WHOs linje, og mener at dette heller ikke er sunt. Noen mener også at sukkerbrus er bedre enn lettbrus. Hva skal man egentlig tro på i denne sammenhengen? Det er bra at man kan få noen tips og innspill, men det skaper en del støy, og potensielt unødig redsel, om en aldri klarer å enes om noe i denne debatten. Har dere noen synspunkter?
Svar
Hei kjære deg.
Jeg skjønner godt at man kan bli forvirret, når det debatteres så mye og kommer så mange ulike innspill til helse.
Det viktigste, tenker jeg, er at man lytter til leger og ekseperter angående dette. Da vil man uansett få riktigere svar enn fra såkalte eksperter og influensere på sosiale medier.
Det har vært en årelang debatt om lettprodukter. Her tenker jeg at man må skille mellom formålet med kostholdet - og det varierer hos hver enkelt person. En slik kontekst kommer nesten aldri godt nok fram i media. Men enkle, overordnede mål er jo èn ting. En annen ting er de rådene som leger kan gi til hver enkelt pasient.
For det vil jo være ulike råd til en overvektig diabetiker, enn til en normalvektig og frisk person. For en diabetiker eller en som er i fare for å få diabetes, kan det uansett være sunnere å unngå sukkerholdig drikke.
Jeg prøvd å lese litteratur om apartam og WHO. Slik jeg skjønner det, har WHO hatt en gjennomgang av aspartam. For aspartam er det ikke funnet nok bevis for å kunne kalle dette helsekadelig.
Så uttaler andre organisasjoner og komitèer seg også. Èn organisasjon så på apartam som et "mulig kreftfremkallende stoff for mennesker". Men bevis-nivået her (hvor sterke bevis det er, hvor sikker man er) er på nivå 2B. På nivå 1 vet man sikkert AT noe kan fremkalle kreft. Nivå 2B er to hakk opp, og ett hakk unna det man sier er " bevist ikke-kreftfremkallende". På nivå 2B havner "begrensede, men ikke entydige bevis" for kreftfare, eller "mulig kreftfare i dyreforsøk, men ikke hos mennesker".
En annen organisasjon sier at de beholder sin anbefaling om at 0-40 mg aspartam per kilo, er trygt. Man må drikke ganske mye lettbrus (flere liter daglig) for å komme over denne dosen.
Det vil være altfor komplisert for meg å legge ut om all nyere forskning på dette punktet, og jeg er ingen ekspert på dette området. Men jeg tenker at jeg kan oppsummere med: Det er trygt å få i seg lettbrus, i normale mengder. Det er da ikke kreftfremkallende.
Jeg håper dette ga svar på det du lurte på.
Alt godt! Vennlig hilsen lege, ung.no
Besvart: 13.2.2025
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

