Jeg vil ikke at tida skal gå så fort!
Annet, 14
So. Dette blir litt vanskleg å forklare. Eg har hat en mørk tid frå heilt 5 klasse til starten av 9 (lve halvt år sida). Å no har eg liksom eit lite hakk i tiden min. Mennesker lever i notida, dei veit de e en neste dag i mårra og sei veit det var en dag i går, dei veit de e er en dag i dag. Men min tid er meir i går var eg 5 år, i måra flytter eg ut av studier, i dag er eg 9klassing. Eg trur det er på geunn av at i den mørke tida mi, heitet det ikkje noe som var tid, det var at eg var dø i neste øyblikket. Hver dag vaknet eg og visste de e 99% sjans ege dø. So eg levde egt med ikkje no tid i 5 år. Eg vil ikkje at tida mi skal gå så fort. Eg vil nyte livet mitt her å nå. Eg vil tidsrekninga mi skal bli normal og eg vil ikkje tenke at i mårra e eg 20 år, i går var eg 5 å i dag e eg 14. Alt går for fort.
Svar
Hei kjære deg!
Takk for at du skriver til oss i Ung.no og forteller til oss hvordan du har det med tidsbegrepet. Jeg forstår at du har et anstrengt forhold til tid og at du kan føle at du ikke har noen tid å miste!
Det høres vondt ut å ha opplevd så mye vondt som du beskriver. Når vi har det tøft så er det ikke uvanlig at vi kan "skru oss" av slik at man kan komme seg gjennom smerten på en best mulig måte. Når man gjør dette så er det ikke så unormalt at man kan føle man har mistet mye - og det har man jo også.
Jeg lurer på om du har noen å snakke med? Noen som kan hjelpe deg å sortere i tanker og følelser? På denne måten får du sortert i alt du bærer på og din opplevelse av at fortid og nåtid og fremtid smelter sammen vil bli bedre.
Vonde følelser fra fortiden kan forstyrre nåtiden og da blir man forvirret og frustrert!
Du kan snakke med helsesykepleier på skolen din om det du har sagt til oss. Da kan du få hjelp til å ha fokus på nåtiden.
Når vi har tanker om oss selv når vi er 20 år så gir dette kanskje mye grubling og bekymring og vi vet jo ikke hva vi gjør om noen år. Fortiden har vært og den får vi heller ikke endret på så det å gruble over den kan være utrolig slitsomt.
Et råd du kan ta med deg er å ta en dag av gangen. Ha fokus på en dag og hva du skal fylle den med. Når tanker om fremtiden eller fortid kommer snikende så vend deg tilbake til her og nå og den dagen du står i. Da vil du få kontroll over tiden.
Jeg legger ved noen artikler til deg som kan være til hjelp for deg å lese. 
Håper du får det bedre snart!
God klem til deg. Du er god som gull!
Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier
Besvart: 3.4.2019
Oppdatert: 3.4.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål