Spørsmål og svar

Hva kan jeg gjøre for å stoppe overspisingen?

Jente, 16

Hei. Jeg sliter med å overspise når jeg kommer hjem fra skolen. Jeg har slitt med mat før og sultet meg i enkelte perioder, når jeg først begynner å spise klarer jeg sjeldent stoppe, jeg kommer hjem og dytter i meg alt jeg kan finne og sitter igjen med vondt i magen og en stor skyldfølelse, typisk overspising for meg er 1000-1500 kalorier ofte er det kun sjokolade og chips. Hva kan jeg gjøre for å overspisingen?

Svar

Hei jente 16 år.

Jeg forstår at du er sulten når du kommer hjem fra skolen. Da er det lett at en tyr til lettvint mat og mat med mye sukker. Og om dette er sjokolade og chips, forstår jeg at du er litt fortvilet.

For å unngå slik overspising som du beskriver her, er det lurt å sørge for å starte dagen godt med en kraftig frokost for å få opp blodsukkeret. Et jevnt blodsukker utover hele dagen, ved at du spiser hver 3-4 time vil kunne forebygge tendenser til overspising. 

Spis deg mett til lunsj på skolen og ha gjerne med litt ekstra frukt som du kan spise på vei hjem.

Om det er en stund til det serveres middag, er det lurt å legge inn et mellommåltid når du kommer hjem fra skolen. Velg da litt brødmat, eller en neve med nøtter. 

Jeg vil også anbefale deg å snakke med de hjemme. Kanskje dere ikke skal ha sjokolade og chips i hus i ukedagene, men heller vente med å kjøpe dette til det blir helg?

Ellers vil jeg anbefale deg å ta en prat med helsesykepleier på skolen din. Her kan du få gode råd og hjelp til å få et mer avslappet og naturlig forhold til mat og kropp. Sammen kan dere finne ut hva du kan gjøre av endringer som kan være til hjelp for deg.

Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 28.4.2019

Oppdatert: 28.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål