Spørsmål og svar

Bestefar døde nettopp, og jeg klarer ikke konsentrere meg om noe.

Jente, 13

Bestefar døde nettopp og jeg savner han helt forferdelig mye og nå skre vei en tekst som jeg sendte inne til en skrivekonkurranse der hvor teksten handla om han og nå greier jeg ikke og tenke på noen annet en han. Jeg går også på skøyter og han likte skøyter veldig godt og nå greier jeg ikke og konsentrere meg ordentlig vis jeg skal gå løp. Jeg har også sommeravslutning med skolen og greier ikke og være med og synge sanger da jeg vare begynner og gråte hva skal jeg gjøre

Svar

Hei

Så trist å høre at du har mistet bestefaren din. Det er ikke så rart at du har masse sorg og tunge tanker, som gir dårlig konsentrasjon og fokus. Men så fint at du klarte å skrive om dette. Det var godt gjort midt i sorgen. Han må være veldig stolt av deg nå, han følger nok med selv om du ikke kan se han mer.
Jeg er helt sikker på at læreren din forstår at du ikke orker å stå foran alle å synge nå som du har det så vanskelig. Håper du kan få snakket med læreren og fortalt henne/han dette, så slipper du å gå å grue deg. Nå kommer det noen fridager, hvor du kan slappe av, og å gråte er bare fint. Se på bilder, snakk med familien din om fine minner, og la deg selv få tid til å sørge og savne. Det er helt normalt.

Hvis du trenger noen å snakke med utenom familien, kan du ta kontakt med helsesykepleier til uka. Be om å få snakke litt, og kanskje kan hun følge deg opp litt frem til sommeren. 

Mental helses hjelpetelefon: Om du trenger snakke eller skrive om livets utfordringer, kan du ta kontakt med Hjelpetelefonen. Du kan ringe gratis nummer 116 123 hele døgnet å få snakke med ansatte om enklere eller vanskeligere tema.

Her kan du lese litt mer om sorg og skolehverdag.

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 29.5.2019

Oppdatert: 29.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål