Spørsmål og svar

Jeg har lyst å oppleve mer av verden.

Jente, 20

Jeg har lenge visst hva jeg vil gjøre. Studere i hjembyen til å bli lærer. Har aldri villet reise hjemmefra. Nå føler jeg meg helt fanget. Det må vel være mer til livet enn dette? Vet ikke en gang om jeg har lyst til å bo hjemme lenger, eller bli lærer. Har bare lyst til å reise til Italia og bo og studere der. Er jeg gal? Kan jeg gjøre det? Foreldrene mine kommer til å bli så skuffet, å tro at dette bare er enda en dum ide jeg har kommet opp med. De tror at jeg har planen klar. De kommer aldri til å godta noe annet. Hva skal jeg gjøre? Jeg føler jeg blir kvalt og at jeg bare må komme meg bort. Føler ikke en gang at jeg lever lenger, bare eksisterer. Og jeg vil så gjerne leve.

Svar

Hei

Det er flott at du tenker litt over hva du vil, og hvilke drømmer og ønsker du har for fremtiden. Du har lenge hatt planen klar, men nå har du begynt å tenke at du vil noe mer. Mange opplever underveis at interessene og målene endrer seg. Om du skulle komme tilbake til lysten å bli lærer, er det ikke for sent, om det blir noen år senere. 
Du er på ingen måte gal !

Jovisst finnes det andre muligheter. Det er en stor verden der ute. Hvis du drømmer om noe du tenker er mulig å gjennomføre ( økonomi, stipend, inntak på skole osv) , så vil jeg absolutt anbefale deg å sjekke ut hvordan mulighetene er. Ta en titt på denne siden, og sjekk litt mer på google. 

Du er over 18 år og har rett til å ta valg på egne vegne. Dette handler om ditt liv og din fremtid. Om du endrer yrkesretning er også det ditt valg. Du skal bygge en fremtid som passer for deg. 

Snakk gjerne med dine foreldre om dette. Om de ikke støtter deg, så snakk med noen du vet vil støtte deg. 

Jeg håper at noe av dette kan være til hjelp. 

Lykke til videre !

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 24.11.2019

Oppdatert: 24.11.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål