Ingen liker meg. Får bli med, men de bryr seg ikke. Redd jeg skal selvskade
Jente, 13
Jeg føler at ingen liker meg. Jeg føler at jeg bare har en ekte venn og at de andre er fake. Jeg har aldri vært spesielt populær, men det har ikke brydd meg før jeg begynte på ungdomsskolen. Jeg føler at alle vennene mine ikke egentlig bryr seg om meg. Det er sånn at, ja jeg får lov å være med dem, men de bryr seg ikke egentlig om meg. Til og med den ene ekte venninnen min føler jeg at ikke liker meg lenger. Hun vil aldri være med meg, og jeg tror ikke hun liker å snakke med meg. Jeg føler at jeg gjør det dårlig på skolen og at jeg ikke har noen framtid. Jeg har hatt spiseforstyrrelser før, og har skadet meg selv. Jeg er redd for at det skal skje igjen. Ver så snill og hjelp. Jente 13
Svar
Hei
Takk for at du kontakter Ung.no.
Det er leit å høre at du har det så vanskelig på skolen. Du beskriver at din beste venninne fortsatt er med deg, men du opplever at hun og er endret. Nå kjenner ikke jeg din venninne, men mange usikre forandrer seg og velger å følle flokken.
Det er utrolig fint å høre at du møter opp på skolen selv om du selv mener du gjør det dårlig nå. Er vi i en vanskelig situasjon så bruker vi mye tid og energi på hvorfor det har blitt som det er nå. Det er energi jeg tenker du før brukte på skolearbeidet.
Ungdomstiden er vanskelig fordi man endres fysisk og psykisk. Noen ganger fører disse endringene til at man blir usikker på hvem man er, og at tidligere venninner vokser fra hverandre. Det kan resultere i at nye vennskap blir etablert. En finner venner som har interesser som er i samsvar med de som du har.
Det som kan gjøre overgangen til ungdomsskolen ekstra utfordrende er puberteten med alt som skjer i kroppen. Det kommer samtidig med ny skole og nye lærere og nye klassevenner.
Er det ok å snakke med foreldrene dine om det her så gjør det. Er det vanskelig kan du snakke med helsesykepleier på skolen du går. Sammen kan dere se om det kan være fint å ha en felles samtale med foreldrene dine, deg og helsesykepleier.
Du har og mulighet til å få hjelp igjen der du fikk hjelp sist du slet med spiseforstyrrelse og selvskading.
Det kan se håpløst ut nå, men jeg opplever at du har så mange fine tanker om livet og du setter ord på hva du tenker om framtiden.
Det her vil du klare.
Håper du har fått noen tips om hva som kan være fint å gjøre.
Ta og en titt på artiklene jeg har lagt med.
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 13.12.2019
Oppdatert: 13.12.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
