Spørsmål og svar

Jeg er så lei av å føle på et karakterpress fra foreldrene mine.

Jente, 13

Jeg føler sykt på karakterpress fra mamma og pappa.. spesielt i matte, jeg får egentlig ganske gode karakterer som 5 og 4 men de synes ikke det er godt nok. Pappa har ganske høy stilling i nordsjøen og han har lyst at jeg også skal ha like høy stilling som han har når jeg blir eldre. Jeg har sagt til mamma og pappa at jeg føler på press men de sier bare at de ikke maser om karakterer og at de ikke presser meg til noe, når de egt gjør det. Jeg er så sykt lei av karakterer og det spinner rundt i hodet mitt hele tiden.

Svar

Hei jente 13 år.

Jeg forstår at lei om du føler på et veldig karakterpress fra dine foreldre og at tanker om dette spinner rundt i hodet ditt hele tiden. Slike tanker er veldig slitsomme og helt unyttige, derfor er det bra at du ønsker råd.

Det er bra at du har snakket til foreldrene dine om hvordan du opplever situasjonen. Men om du ikke føler at dette har hjulpet, forstår jeg at du blir ekstra lei og stresset. 

Jeg vil derfor anbefale deg å ta en prat med kontaktlæreren din og be om en samtale sammen med dine foreldre, der dere kan ta opp dette temaet. Her kan dere snakke sammen om hvordan dine foreldre kan forholde seg til dette, kanskje de trenger litt råd og veiledning? 

Noen ganger kan det utvikle seg forventninger om at andre utøver et slikt press uten at de faktisk gjør det. Og om dine foreldre sier og mener at de ikke ønsker å presse deg, kan det hende at du kanskje må forsøke å stole på det? 

Så ta denne viktige praten og forsøk å gi tanker og bekymringer rundt dette med karakterer mindre tid og oppmerksomhet. Noen ganger kan slike temaer vokse seg store og ta mye plass, da er det viktig å forsøke å avlede seg selv med å gjøre hyggelige ting sammen med gode venner. Husk at du er mer enn god nok som den du er. 

Ellers kan en prat med helsesykepleier på skolen være lurt. Sammen kan dere finne ut hva du kan gjøre når du kjenner at tanker om karakterer spinner rundt i hodet ditt og gjør deg stresset og lei.

Jeg håper dette var til hjelp og ønsker deg alt godt.

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 29.1.2020

Oppdatert: 29.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål