Jeg sliter med å komme meg på skolen fordi jeg er redd for blikk
Jente, 13
Hei Jeg har lenge slitt med å komme meg på skolen på grunn av at jeg er redd for blikk. Jeg er en helt normal 13 år gammel jente, men jeg klarer ikke å komme meg ut av huset. Når jeg faktisk kommer meg ut, kommer jeg hjem senere og får helt panikk for ingen grunn. Det føles som at jeg ikke kan puste, og hele kroppen skjelver. Dette skjer også på skolen, og jeg er lei av å ha det sånn. Jeg aner ikke hva jeg skal gjøre.
Svar
Hei!
Jeg forstår at dette er frustrerende og vanskelig for deg. Slik jeg forstår det så får du sterke kroppslige reaksjoner på det å være utenfor huset.
De kroppslige reaksjonene du kjenner i kroppen kan ligne på et panikkanfall. Panikkanfall er noe alle kan få, når som helst. Et panikkanfall er ikke farlig, men det oppleves som regel veldig ubehagelig og kanskje skummelt. Mange får tanker om at de er i ferd med å besvime, bli gal eller dø.
Panikkanfall utløses ofte av at man føler seg redd uten at det egentlig er noen grunn til det. Hos deg kan det være at det utløses av at redselen for at noen skal se på deg. Det at noen ser på deg er jo ingen farlig situasjon, men hjernen din oppfatter det slik. Når hjernen oppfatter at du er i en farlig situasjon starter den en alarmreaksjon i kroppen. En slik alarmreaksjon skal sette kroppen i stand til å flykte eller slåss i den farlige situasjonen.
Når kroppen får slike reaksjoner som du beskriver: følelse av å ikke kunne puste, skjelving og andre ting, kan frykten bli sterkere. Når frykten blir sterkere kan reaksjonene i kroppen igjen bli sterkere og slik blir det en spiral av vonde kroppslige reaksjoner og skumle tanker.
Jeg synes du skal snakke med noen om det du opplever nå. Når du setter ord på det kan det bli lettere å håndtere det som skjer. Dessuten er det fint å få hjelp til å øve seg på hvordan man kan tåle slike opplevelser bedre og ikke være så redd.
Du kan snakke med helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom der du bor. Helsesykepleier har erfaring med å snakke med ungdom som strever med ulike ting. Hvis helsesykepleier tenker at du trenger mer hjelp enn det hun/han kan gi deg, vil du få hjelp til å komme videre.
Les gjerne artiklene jeg har lagt ved. Legg spesielt merke til videoen i artikkelen "Panikkangst" og se om du kan kjenne deg igjen i det.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 10.3.2020
Oppdatert: 10.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

