Spørsmål og svar

er veldig sjenert, har bare 2 venner, men de sier stygge ting til meg

Jente, 15

Hei Jeg er veldig sjenert og har bare to venner, jeg føler ikke at de er mine ekte venner. De kaller meg for stygge ting og jeg blir litt lei meg inni meg selv om de kanskje ikke mener det de sier. De sier f.eks. «Se på stygge trynet ditt». Jeg har lyst på normale venner akk som andre. Noen man kan dra hjem til og fortelle hemmeligheter til. Jeg tør ikke gå til folk og snakke med dem eller svare når noen kommer for å snakke med meg. Jeg var venn med alle jentene i klassen fra 1-7 klasse, men fikk meg nye venner i 8. Jeg angrer veldig. Og nå til høsten skal jeg starte på vgs.. jeg er litt redd fordi de jentene søkte akkurat samme skole som meg. Jeg vil ikke gå på samme skole som dem fordi det gjør det ekstra vanskelig for meg å få venner. Har prøvd alt mulig. Har dere noen tips? Jeg vil ha gode venner, men vet ikke hvordan. Jeg har begynt å bli litt usikker på meg selv etter alt de har sagt til meg. Jeg føler meg stygg også. De er ikke sånne man kan snakke med om alt mulig. Tips?

Svar

Hei jente!

Jeg skjønner at du ikke synes dette er spesielt gode venner siden de sier stygge tiln til deg og om deg. Jeg synes du bør si fra til dem om at du blir såret når de sier slike ting til deg og at det går inn på deg. Venner skal du kunne ha glede av og støtte deg på og de skal ikke såre deg på denne måten. Du skriver at du blir usikker på deg selv og begynner å tro på det de sier til deg, og slik må det ikke få utvikle seg for da vil det kunne gå utover din psykiske helse og slik må det ikke få bli.


Om de ikke slutter og begynner å behandle deg som at de virkelig er dine venner, vil jeg heller anbefale dg å kutte ut kontakten med dem og heller prøve å finne noen andre venner.Venner som er til skade for deg er ingenting å samle på.

Selv om du sier du er sjenert, kan du urfordre deg selv på å ta kontakt med noen andre eller at du kan ta komtakt med noen av de vennenen du hadde tidligere før 8. klasse? Kanskje skal noen av disse på samme skole også som deg til høsten? Så ta første steget til noe som kan bli så veldig mye bedre for deg selv i lengden!

Lykke til og god påske til deg!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 5.4.2020

Oppdatert: 5.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål