Spørsmål og svar

Hva kan jeg gjøre når jeg har mensen og skal ri på hest?

Jente, 14

Hei. Jeg har nettopp fått mensen.. Jeg føler at jeg blør veldig mye, å blødde gjennom et bind på veldig kort tid. Det er ekkelt for jeg kan liksom kjenne at jeg blør. Jeg rir 3 ganger i uka på rideskole. Nå er stallen stengt på grunn av korona, men hva skal jeg gjøre når det starter igjen? Kan jeg dra på ridning med mensen? Jeg klarer ikke og er ikke komfortabel med bruk av tampong. Hva skal jeg gjøre?? Kan jeg ta flere bind oppåhverandre så jeg er sikker på at jeg ikke blør igjennom

Svar

Hei!

Det er vanlig å oppleve at det er ubehagelig og usikkert de første gangene man har menstruasjon, også når du opplever å blø en del. Samtidig vet jeg at du kan få god kontroll på dette og oppleve at dagene med mensen blir ok for deg fremover. 

Når du skal på rideskole og har mensen kan du fint bytte bind rett før du drar på timen. Da kan du ha på deg et tykkere bind som tåler en del blod. Velg også gjerne ett med vinger på. Dette beskytter enda bedre for at det ikke blør igjennom på sidene av trusa. 

I løpet av ridetimen dersom det er anledning kan du sjekke om alt er ok på toalettet. Ha da med deg et ekstra bind i lommen slik at du kan bytte hvis du har behov. 

Dersom det ikke er anledning til dette i timen kan du sjekke og eventuelt bytte bind rett etter timen. 

Bruk gjerne en mørk buske hvis du er bekymret for at det skal blø igjennom. Det er ikke så lett å se blodflekk på mørke bukser i motsetning til lyse bukser der man letter kan se flekker. 

Snakk gjerne med mammaen din om dette. Det er godt å dele dette med noen andre. Du kan også snakke med en venn du stoler på. 

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 7.4.2020

Oppdatert: 7.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål