Spørsmål og svar

Mensen, bind og tamponger

Jente, 14

Hei! 1. Jeg fikk mensen for 2 dager siden. Jeg syntes at jeg har byttet bind mange ganger. I dag blødde jeg også gjennom. Det gikk ikke gjennom bindet, men på sidene (ikke gstreng). Men jeg skjønner ikke hvordan det er mulig. Gått med bindet i 2 timer og jeg bruker mamma sitt bind. ...... 2. Jeg lurer også på hvordan det er å bade med mensen. Er det noen spesielle tamponger eller er det alle typer? ...... 3. Hvor mange ganger skal man bytte bind? Vi er nå på en 14 dager ca ferie. Og mamma har med 2 pakker bind (til seg selv), men jeg bruker jo en 1/2 pakke på en dag. Takk på forhånd

Svar

Hei

Det kan være kjipt å ha mensen på ferie. Spesielt de første gangene når man ikke helt har funnet ut hva som fungerer.

1. Det er lurt å bruke en truse som sitter godt på og bind med vinger. Mange opplever at blodet kommer på sidene og i trusa hvis de ikke bruker bind med vinger. Utenpå pakken er det merket med dråper angående hvor mye blod bindet tåler. Hvis du blør så mye at bindet fylles opp fort bør du finnet et bind som har "større kapasitet". Se antall skraverte dråper utenfor pakningen.

2. Det skal gå helt fint å bade med mensen hvis du bruker tampong. Se vedlagt artikkel om bruk av tampong. 

Om man bader med tampong, må man bytte tampong med en gang man kommer opp av vannet. I tillegg til å suge opp menstruasjonsveske, vil tampongen også suge opp badevann som kan inneholde bakterier. Om man er mye inn og ut av vannet, bør man bytte tampong en gang i timen. 

3. Det er vanlig at man må bytte bind oftere de dagene man blør mye. Kanskje hver 2-3 time? Etterhvert blør man mindre. Da går det greit at det går 4-5 timer mellom hver gang man bytter bind. Bakterier trives godt der hvor det er varmt og fuktig. Det er lurt å bytte bind selv om det ikke er fullt når det har gått noen timer. Be gjerne moren din om hjelp til å finne noen produkter som passer for deg. Husk at moren din også har vært ung og fått mensen for første gang. Hun skjønner sikkert hvordan du har det og hva du trenger hjelp til hvis du sier at du er usikker på hva du kan bruke. Skriv eventuelt en sms hvis du ikke klarer å si det du mener.

Lykke til videre!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 19.7.2020

Oppdatert: 19.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål