Spørsmål og svar

Jeg er så lei meg og gråter hele tiden.

Jente, 14

Jeg gråter konstant nå, prøver å holde det inne. Men det går bare ikke!! Vi var på stranda da en liten jente kommer bort å spør om å klappe hunden vi har. Vi vet at hunden vår er gammel og kan fort bli veldig sur. Vi sier ja, men at hun må sette seg ned og se om hunden vår kommer bort. Hun setter seg ned og da hopper han og biter jenta i armen. Da ble mamma veldig redd og sa til meg mens tårene hennes rant og sa at vi kanskje må avlive hunden vår!!

Svar

Hei

Jeg forstår godt at du er lei deg for at dere kanskje må avlive hunden. Det som er viktig er at det er ikke din feil. Du ville bare være snill. 

Du sier at hunden er gammel og lett blir sur. Du gjorde helt riktig da du ba jenta om å sette seg ned og vente til hunden kom bort til henne. Hunden ble nok allikevel skremt siden han hoppet til og bet henne i armen. 

Mamma ble nok også redd. Noen ganger forlanger de som ble bitt at hunden skal avlives. Jeg tror sikkert at mamma snakket med dem det gjaldt. 

Du bør snakke med mamma og fortelle henne hvordan du har det. Fortell at du er fryktelig lei deg og gråter hele tiden. Det kan høres ut som om mamma også er veldig lei seg for dette. 

Vi blir veldig knyttet til kjæledyrene våre og det er stor sorg når de blir gamle og dør. Du er sikkert redd for at det skjer snart med deres hund. Det er helt normale følelser og jeg synes ikke du skal skjule dem, da varer de kanskje bare lenger og alt blir enda vanskeligere. 

Med vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 29.7.2020

Oppdatert: 29.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål