Spørsmål og svar

Sliter med innsovning. Tips og råd som kan hjelpe meg

Jente, 16

Hei ung.no. Jeg sliter en del med søvnen, spesielt innsovning. Bruker så lang tid på å sovne, sånn minst en time. Det er så irriterende. I tillegg til det så sover jeg veldig lett når jeg først sover, så jeg våkner da av nesten alt. Er mye trøtt og sliten på dagen også. Har dere noen tips eller råd som kan hjelpe meg? Hilsen sliten jente

Svar

Hei

Det er mange ungdommer som sliter med søvn og ikke minst å få sove.

Når man ikke får sove er det lett å begynne å se på mobilen, se en film eller være på nett. Det er viktig at du legger vekk alt som er digitalt. Gjerne enn time før sengetid.

Skru ned lyset. Gjerne også i stua litt før du skal legge deg. Mange sover best om natta i et mørkt og kjølig soverom.

Lag et rituale som er likt hver kveld. På den måten kan du lære hjernen at det nærmer seg tid for at du skal sove. For eksempel: stelle deg på badet, gå på toalettet, pusse tenner, lese litt bok på sengekanten.

Lær deg en avslapningsøvelser som du gjør på kvelden. På helse Bergen kan du finne gode teknikker både på avslapingsøvelser og hvordan man kan jobbe med å få mindre bekymringer like føre en skal legge seg.

Avbryt. Ikke ligg lengre enn 20 min i sengen uten å få sove. Stå opp og prøv å legg deg igjen når du blir trøtt. Mange opplever at de blir trøtte og så går det over igjen hvis de ikke legger seg når de kjenner at de er trøtte. Prøv å legg deg når det kommer en "søvnbølge".

Pass på at du er mett og god når du legger deg. Det er vanskelig å sove hvis man får i seg forlite mat.

Se også vedlagte artikler.

Håper det ordner seg.

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 10.8.2020

Oppdatert: 10.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål