Jeg sliter med søvn. Hva skal jeg gjøre?
Jente, 15
Hei! Jeg er en jente på 15 år. Jeg sliten med søvn, jeg sovner ikke før i 03-05 tiden om natta. Å når jeg våkner er jeg død, også kl 15:00 om dagen når jeg kommer hjem fra skolen så sovner jeg av hele tiden! Jeg må liksom gjøre noe hele tiden for å ikke sovne så jeg kan ikke legge meg på sofaen elr i senga uten å sovne. Å nå når vi har annen hver dag hjemmeskole å annen hver dag skole på skolen. Dt går bare ikke. Som jeg sa når jeg er på skolen å kommer hjem så sovner jeg av også får jeg ikke sove til natta. Å når vi har hjemme skole så klarer jeg ikke å komme meg opp så da kan jeg sove til 14-15 tia på dagen å ha søvn problemer til natta igjen.... hva skal jeg gjøre???
Svar
Hei
Det er mange ungdommer som sliter med søvn og ikke minst å få sove. Det høres ut som du har kommet i en vondt sirkel som du må prøve å få ordnet opp i. Jeg vil anbefale deg å snakke med foreldrene dine om de kan hjelpe deg.
Avtal med de at de hjelper deg å holde deg våken på ettermiddagstid, og ikke minst at de også hjelper deg å komme deg opp på morgenen. Det hele dreier seg om viljestyrke og det å bestemme seg. Det skal nok bare noen dager til så vil du få en bedre søvnrytme.
Når man ikke får sove er det lett å begynne å se på mobilen, se en film eller være på nett. Det er viktig at du legger vekk alt som er digitalt. Gjerne enn time før sengetid.
Skru ned lyset. Gjerne også i stua litt før du skal legge deg. Mange sover best om natta i et mørkt og kjølig soverom.
Lag et rituale som er likt hver kveld. På den måten kan du lære hjernen at det nærmer seg tid for at du skal sove. For eksempel: stelle deg på badet, gå på toalettet, pusse tenner, lese litt bok på sengekanten.
Lær deg en avslapningsøvelser som du gjør på kvelden. På helse Bergen kan du finne gode teknikker både på avslapingsøvelser og hvordan man kan jobbe med å få mindre bekymringer like føre en skal legge seg.
Avbryt. Ikke ligg lengre enn 20 min i sengen uten å få sove. Stå opp og prøv å legg deg igjen når du blir trøtt. Mange opplever at de blir trøtte og så går det over igjen hvis de ikke legger seg når de kjenner at de er trøtte. Prøv å legg deg når det kommer en "søvnbølge".
Pass på at du er mett og god når du legger deg. Det er vanskelig å sove hvis man får i seg forlite mat.
Se også vedlagte artikler.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 17.1.2021
Oppdatert: 17.1.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
