Spørsmål og svar

jeg opplever ubehag når jeg lukker øynene for å sove. Hva er det?

Jente, 17

Hei, for noen netter siden begynte jeg å kjenne noe rart hver gang jeg lukket øynene for å sove. Dette var så ubehagelig at jeg derfor ikke sov på to dager og jeg er ganske desperat etter å finne ut hva det er. Det er litt som om noen setter seg på brystet mitt, samtidig som at hele brystkassa dirrer, og det strekker seg ned til magen og armene, og opp nakken. Første gangen det skjedde trodde jeg at hjertet mitt stoppa. Jeg vet at mange drømmer om at de faller, og så bråvåkner de i et rykk. Det kjennes litt sånn ut, bare at det varer mye lenger. Det stopper med en gang jeg åpner øynene og trekker etter luft, men da våkner jeg jo igjen. Jeg har prøvd å finne ut hva dette er på nettet, men jeg finner så mange forskjellige svar. Jeg lurer på om dette kan ha noe med angst å gjøre? I går fikk jeg et angstanfall rett etter at dette skjedde, så jeg tro til venninna mi for å roe meg ned, og fikk sove uten problemer på sofaen hennes. Derfor tror jeg at det ligger mentalt. Takk for svar!

Svar

Hei

Å ha vansker med å sove er slitsomt, og det er forståelig at du ønsker svar! 

Det er dessverre ikke så lett for meg å vite hva dette er, eller skyldes. For å utelukke en somatisk ("ikke-psykisk") forklaring, ville jeg kontaktet fastlegen din. Da kan han eller hun undersøke deg, og sammen med deg vurdere om dette trolig handler om noe somatisk eller mentalt, slik du selv skriver. 

Ut i fra det du beskriver kan det handle om engstelse, slik du også selv undrer deg. Vit at det i så fall er ufarlig! Selv om det er ubehagelig. Forsøk å gjøre ting på kvelden som gjør deg rolig og trygg, noen synes det hjelper med rolig musikk eller avspenningsøvelser. Da kan du gjerne lukke øynene og fokusere på å puste rolig inn og ut. 

Dersom du får panikkanfall har jeg noen flere tips: 

  • Puste godt og rolig inn gjennom nesen
  • huske på at det ikke er farlig, selv om det kan kjennes veldig ubehagelig.
  • Du kan også telle baklengs ned fra 100 med fire/ni om gangen, eller stave navnet til alle i familien baklengs. Dette kan hjelpe tankene over på noe annet.
  • Det kan også være lurt å bevege på seg eller prøve å gjøre noe annet.
  • Minn på deg selv at redselen vil gå ned igjen etter hvert

Dersom du kjenner på mye stress, kan du også sjekke ut appen SMART. Vit at du kan kontakte helsestasjon for ungdom der du bor, eller ringe hjelpetelefoner dersom du ønsker. 

Lykke til! 

Hilsen psykologen

Besvart: 13.8.2020

Oppdatert: 13.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål