Jeg vil så gjerne hjelpe venninnen min
Jente, 16
Hei, jeg har en venninne som sliter mye idet siste og jeg vet ikke helt hvordan jeg kan hjelpe. Jeg har begynt å bekymre meg mye for henne. Og hun har fortalt meg ting som at hun har holdt på å ta selvmord og at hun har selvmordstanker og sånt. Jeg har også hatt det men har klart å kontrollere det. Hun har det tøft for tiden og vet bare virkelig ikke hvordan jeg kan hjelpe. Har snakket med mamma om det og hun snakker med foreldrene hennes selvom det er veldig komplisert der å. Foreldrene hennes er skilt og er ikke akkurat så gode venner. Venninna mi er i barnevernet og har flere psykologer. Men hun vil ikke ha hjelp fra dem og klarer bare ikke å få hjelp av dem. Jeg vil bare virkelig være den som hjelper henne. Har tenkt så mye på at jeg kanskje en dag kommer til å våkne og så er hun plutselig ikke i livet lenger. Jeg er veldig redd får henne og jeg vil bare se henne glad i igjen. Hun pleide å være en glad jente. Men nå hår hun så vidt på skolen. Jeg har kjent henne siden 4 klasse.
Svar
Hei
Det er flott at du ønsker å hjelpe venninnen din, og det høres ikke ut som om det er så greit for henne. Samtidig er det jo godt å høre at hun har hjelpere rundt seg, både psykologer og barnevernet. Det at hun ikke vil benytte disse hjelperne, er det dessverre ikke noe du kan gjøre med. Jeg tror nok det beste er at du forsøker å være en god venninne, det er det venninnen din trenger deg til, og det er også det ansvaret du kan ta som ung. Det er et alt for stort ansvar for deg å tenke at du skal ta ansvar for venninnen din eller for det at hun har det vanskelig. Dette ansvaret er det barnevernet og psykologene som har. Du skal være en god venninne med det som det innebærer av støtte gode venninnesamtaler og forsøke å finne på hyggelige ting sammen. Kanskje finne på noe av det dere likte å gjøre sammen tidligere. Venninnen din trenger slik "normal" kontakt også.
I tillegg kan det være vanskelig for deg å være venninne når noen har det så vondt. Det kan derfor være viktig at du har noen å snakke med for din egen del, og du kan da bruke helsesykepleier på skolen din. Helsesykepleier vil kunne være en god støttespiller for deg slik at du ikke sliter deg helt ut selv. Lykke til.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 14.10.2020
Oppdatert: 14.10.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

